Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analityk agencji Moody's o powodach obniżenia ratingu Włoch

0
Podziel się:

Trzy główne przyczyny wpłynęły na ocenę zadłużonego kraju przez agencję Moody's.

Analityk agencji Moody's o powodach obniżenia ratingu Włoch
(Daveness_98/CC/Flickr)

Opóźnienia w uzdrawianiu finansów i niepewność zastosowanych środków - to zdaniem szefa zespołu analityków agencji Moody's Alexandra Kockerbecka przyczyny obniżenia przez nią ratingu Włoch. Powody tej decyzji przedstawił dziennikowi _ La Repubblica _.

W wywiadzie dla rzymskiej gazety analityk, który przez cztery miesiące pracował nad oceną stanu włoskich finansów i gospodarki, wyjaśnił: _ - Stwierdziliśmy wyraźny wzrost słabości Włoch wobec wydarzeń zewnętrznych _.

_ - Sytuacja globalna jest niepewna, a ryzyko dalszego pogorszenia nastawienia inwestorów uderzyłoby właśnie w koszt włoskiego długu publicznego _ - podkreślił Kockerbeck.

Jak wyjaśnił, komitet, który podjął decyzję o obniżeniu ratingu włoskich obligacji rządowych z Aa2 na A2, wziął pod uwagę trzy elementy:

  • - wzrost ryzyka dotyczącego zdobywania długoterminowych środków finansowych w sytuacji wysokiego zadłużenia publicznego,
    • - obniżenie perspektyw wzrostu z powodu słabości strukturalnej i pogorszenie światowych prognoz oraz niepewność_ ,
    • - _rozłożenie w czasie realizacji celów rządu, by zmienić negatywną tendencję, wynikającą z wahań wewnętrznej polityki.

Kockerbeck wyraził opinię, że słabość Włoch wynika obecnie z takich przyczyn, jak niska produktywność i poważne usztywnienie na rynku pracy oraz w dystrybucji._ - Z powodu tych słabych punktów kraj nie był w stanie zapewnić wyższego potencjału wzrostu w minionym dziesięcioleciu _ - ocenił. Zdaniem Kockerbecka _ kiedy nadszedł kryzys roku 2009 te same czynniki umocniły negatywną dynamikę _.

Poznaj opinię eksperta w Money.pl

Komentując program antykryzysowy rządu Silvio Berlusconiego, analityk zaznaczył: _ - Wobec niektórych problemów strukturalnych rządowe plany zostały dopiero sformułowane i powinny być realizowane błyskawicznie, a one wymagają czasu _.

_ - Tymczasem perspektywy rozwoju zostały wszędzie obniżone. A wzrost jest kluczowym czynnikiem _ - przypomniał. W opinii analityka Moody's program oszczędnościowy centroprawicowego rządu niesie za sobą _ znaczne ryzyko, czy się powiedzie _. Jego zdaniem połowa zawartych w nim środków opiera się na wzroście wpływów do budżetu, co _ osłabia całą operację z powodu braku rozwoju _.

_ - Każdy dodatkowy krok jest przedmiotem trudnego politycznego porozumienia _ - stwierdził Kockerbeck. Wskazał, że właśnie z tego powodu rząd może mieć trudności z realizacją celu, jakim jest poprawa stanu finansów publicznych, których zadłużenie wynosi obecnie 120 procent PKB.

_ - Stawiamy negatywną prognozę, bo wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania nie mogą być pokonane w jedną noc. Włochy będą potrzebować dofinansowania w wysokości 200 miliardów euro w 2012 roku. Może następne kroki podjęte na poziomie europejskim poprawią sytuację. Lecz może zdarzyć się i coś przeciwnego. Dlatego nie było możliwe, by Włochy pozostawały w kategorii Aa _ - wyjaśnił szef zespołu analityków agencji Moody's.

Czytaj o kryzysie w strefie euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t160561.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;fundusz;ratunkowy;strefy;euro;to;ostatecznosc,127,0,928383.html) To ostatnia deska ratunku dla strefy euro Kanclerz Niemiec twierdzi, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) wkroczy do działania, gdy z pewnych powodów kraj członkowski sam nie będzie w stanie wdrożyć określonych środków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;wloch;w;dol;berlusconi;idziemy;do;przodu,81,0,925777.html) To już drugi policzek dla Włoch. Ryzyko jest coraz większe Zaufanie rynków do Włoch jest bardzo nadwyrężone - oświadczyła agencja Moody's.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)