Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Angela Merkel chce Donalda Tuska na szefa KE

0
Podziel się

Stosunek kanclerz Niemiec do byłego premiera Luksemburga nie jest pozbawiony napięć.

Angela Merkel chce Donalda Tuska na szefa KE
(Polaris/East News)
bErYCLvV

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie chce dopuścić do objęcia przez byłego premiera Luksemburga Jean-Claude Junckera stanowiska szefa Komisji Europejskiej - pisze Der Spiegel.

Juncker oświadczył przed świętami Bożego Narodzenia, że jest gotowy do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2014 roku jako główny kandydat Europejskiej Partii Ludowej.

W przypadku zwycięstwa obozu konserwatywno-liberalnego Juncker mógłby się ubiegać o stanowisko szefa KE. Decyzja w tej sprawie zgodnie z zapisami Traktatu z Lizbony ma być po raz pierwszy w historii UE uzależniona od układu sił w PE.

bErYCLvX

Według _ Spiegla _ Merkel będzie zabiegała o zablokowanie kandydatury Junckera, obawiając się, że wyrażana przez niego niejednokrotnie krytyka pod adresem unijnych przywódców może nastawić ich negatywnie do KE i może mieć negatywny wpływ na działalność UE.

Redakcja tygodnika twierdzi ponadto, że także stosunek Merkel do Junckera nie jest pozbawiony napięć.

Zdając sobie sprawę ze stanowiska Merkel, Juncker zabiega o zmianę swojego wizerunku. W materiale opublikowanym przez _ Handelsblatt _ polityk luksemburski uznał za _ słuszny i pozytywny _ fakt kierowania przez Merkel - _ utalentowaną narratorkę _ - Niemcami i Europą.

Partie konserwatywne mają wybrać swojego głównego kandydata w majowych wyborach do PE podczas kongresu w Dublinie w marcu 2014 roku. Jak pisze _ Der Spiegel _, Merkel namawia do kandydowania polskiego premiera Donalda Tuska lub szefa rządu Irlandii Endę Kenny'ego.

bErYCLwd

Juncker był premierem Luksemburga w latach 1995-2013. W lipcu br. podał się do dymisji w związku ze skandalem korupcyjnym w służbach specjalnych.

Tusk wielokrotnie zapewniał, że nie zamierza kandydować na szefa KE, lecz pragnie poświęcić się do 2015 roku sprawom krajowym.

Czytaj więcej w Money.pl

bErYCLwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)