Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel ma dość wspierania Grecji

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec przeciwstawiła się planom ministra finansów, który jest zwolennikiem przyznania Grecji kolejnej pomocy finansowej.

Angela Merkel ma dość wspierania Grecji
(ec.europa.eu)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przeciwstawiła się planom ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który zamierzał zasygnalizować rządowi Grecji możliwość przyznania walczącemu z kryzysem krajowi kolejnej pomocy finansowej - podał tygodnik Der Spiegel.

Schaeuble chciał w ten sposób okazać Grekom solidarność i zasygnalizować im, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja będą mogli liczyć na dalszą pomoc - czytamy w dzienniku.

-_ Niemiecki minister finansów obawia się, że bez takiego gestu w Grecji może dojść do wzrostu poparcia dla radykalnych partii antyeuropejskich, co może grozić nawet upadkiem obecnego rządu koalicyjnego konserwatystów i socjalistów. Taki scenariusz groziłby powrotem kryzysu w strefie euro _ - czytamy w najnowszym wydaniu _ Spiegla _.

Merkel obawia się natomiast - pisze tygodnik - że dyskusja o nowym programie pomocowym dla Grecji może być wodą na młyn dla niemieckiej partii eurosceptycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD)
, która sprzeciwia się pomocy finansowej dla będących w tarapatach krajów z południa Europy.

Z sondaży wynika, że AfD bez problemów przekroczy obowiązujący w wyborach do PE 3-procentowy próg wyborczy. Dlatego urząd kanclerski ostrzegł rząd grecki, że nie może liczyć na wcześniejszy sygnał o pomocy ze strony Niemiec.

Niemiecka prasa donosiła na początku lutego o przygotowywanych w ministerstwie finansów planach dalszej pomocy dla Grecji.

Pogrążona od 2008 roku w głębokim kryzysie gospodarczym i finansowym Grecja otrzymała dotychczas dwa pakiety pożyczek od strefy euro, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego w łącznej wysokości ok. 240 mld euro.

Choć program pomocowy powinien dobiec końca w tym roku, instytucje międzynarodowe uważają, że pod koniec 2014 roku Grecja może mieć lukę w finansowaniu. Niemieckie ministerstwo finansów szacuje lukę w budżecie na 10-20 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)