Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Angela Merkel: Putin nie dał nam wyboru

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec uznała decyzję Unii Europejskiej o sankcjach za konieczną ze względu na aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy.

Angela Merkel: Putin nie dał nam wyboru
(Tim Reckmann/Flickr)
bETFlMlh

Kanclerz Niemiec uznała decyzję Unii Europejskiej o sankcjach wobec Rosji za konieczną ze względu na aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy. Jak zaznaczyła, rosyjskie kierownictwo musi teraz zdecydować, czy wkroczy na drogę deeskalacji konfliktu i współpracy.

Merkel podkreśliła, że przywódcy UE wielokrotnie zwracali uwagę, iż sankcje nie są celem samym w sobie, lecz wdrożone zostaną tylko wtedy, gdy będzie to nieodzowne. _ Podkreślaliśmy stale, że sprzeczna z prawem międzynarodowym aneksja Krymu i trwająca destabilizacja wschodniej Ukrainy są nie do zaakceptowania _ - czytamy w oświadczeniu opublikowanym we wtorek wieczorem na stronie internetowej urzędu kanclerskiego.

_ - Dlatego dzisiejsza decyzja była konieczna _ - wyjaśniła szefowa niemieckiego rządu. _ Decyzja, czy wkroczyć na drogę deeskalacji i współpracy, zależy teraz od kierownictwa rosyjskiego _ - dodała Merkel. _ - Sankcje UE mogą zostać skorygowane, możliwe są jednak także dodatkowe kroki _ - czytamy w oświadczeniu.

bETFlMlj

Stanowisko Merkel przekazała zastępczyni rzecznika rządu Christiane Wirtz. Ambasadorowie państw UE uzgodnili we wtorek sankcje sektorowe wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania.

Ustalenia muszą być jeszcze zatwierdzone przez rządy państw UE i wejdą w życie w ciągu najbliższych dni. Mają obowiązywać przez rok, ale będą poddawane przeglądowi w tym czasie.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia uderza w rosyjską gospodarkę. Kto za to zapłaci? Co z polskim przemysłem? Restrykcje obejmują embargo na broń, ograniczenia przepływu kapitału, technologii i sprzętu podwójnego zastosowania. Eksperci oceniają, że to duży cios dla Moskwy, który może zaszkodzić relacjom polsko-rosyjskim.
USA też ukarały Rosję. Sankcje na największe banki Rozszerzona lista obejmie niemal wszystkie największe rosyjskie banki: VTB, Bank Moskwy i Rosyjski Bank Rolny, w których państwo rosyjskie posiada ponad 50 procent udziałów.
"Rosja uderzy w najsłabszych. Ukrainę i Polskę" -_ Rosja może uderzyć retorsjami w te kraje, w które będzie najłatwiej uderzyć. To znaczy w Ukrainę i Polskę _- uważa główny analityk firmy Xelion Piotr Kuczyński.
bETFlMlK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)