Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Arcybiskup Canterbury poda się w grudniu do dymisji

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams w grudniu ustąpi ze stanowiska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(scottgunn/CC BY-NC/Flickr)

Arcybiskup Canterbury Rowan Williams w grudniu ustąpi ze stanowiska. Od stycznia przyszłego roku kierować będzie należącym do Uniwersytetu Cambridge, Magdalene College.

Podczas trwającej od 2003 roku kadencji Williamsa w Kościele anglikańskim nasiliły się podziały, głównie na tle wyświęcania kobiet i gejów i ich dostępu do godności biskupiej. Poglądy hierarchy były dla części anglikanów zbyt liberalne, a dla części zbyt konserwatywne.

Williams był ceniony za dar słowa, dowcip i elokwencję. Kilkakrotnie dał się poznać jako pryncypialny krytyk polityki rządów Tony'ego Blaira i Davida Camerona. Był przeciwnikiem wojny z Irakiem i wystąpił przeciw polityce społecznej obecnego rządu brytyjskiego.

Wśród możliwych następców Williamsa wymienia się arcybiskupa Yorku Johna Sentamu, który z urodzenia jest Ugandyjczykiem oraz biskupa Londynu Richarda Chartresa. Obaj są od niego starsi wiekiem.

Władza arcybiskupa Canterbury wobec 77-milionowej społeczności anglikanów w świecie nie jest porównywalna z władzą papieską. Mówi się o nim, że jest _ pierwszym wśród równych _.

Williams, który w niedawnym wywiadzie dla BBC ciepło mówił o polskim lekarzu - wojennym uchodźcy, który w dzieciństwie ocalił mu życie rozpoznając u niego chorobę, której nie rozpoznali inni - powiedział agencji Press Association, że sprawowanie funkcji arcybiskupa Canterbury było dla niego _ wielkim przywilejem _.

Rezygnacja Williamsa zbiega się w czasie z kontrowersyjnymi planami rządzącej w Wielkiej Brytanii koalicji w sprawie zalegalizowania małżeństw homoseksualnych, co ma nastąpić przed 2015 rokiem. Przedwczoraj rząd zainaugurował nowe konsultacje społeczne w tej sprawie, ale minister stanu Lynne Featherstone oświadczyła, że dotyczą one technicznych aspektów, a nie samej idei.

Za kadencji Williamsa rząd brytyjski wprowadził jednopłciowe związki partnerskie i zgodził się na to, by homoseksualne pary adoptowały dzieci.

Williams uchodzi za zwolennika dopuszczenia kobiet do godności biskupiej. Nie sprzeciwiał się też kandydaturze duchownego-geja Jeffreya Johna na stanowisko biskupa Reading. Ostatecznie sam John zrezygnował z kandydowania.

Czytaj o problemach na Wyspach w Money.pl Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: kościół w wielkiej brytanii, arcybiskup canterbury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz