Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atak zimy w europie
17.02.2012 11:51

Atak zimy - opady śniegu sparaliżowały Czechy i Słowację

Oblodzone drogi, zasypane szlaki kolejowe, zagrożenie lawinowe - to wszystko nęka południowych sąsiadów Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Już drugi dzień z rzędu obfite i nieustające opady śniegu paraliżują transport w Czechach. Choć dzisiaj sytuacja nieco się poprawiła, wciąż zamkniętych jest kilkadziesiąt szlaków drogowych. Rekordowa ilość śniegu spadła na Słowacji.

W czterech miejscach Czech - w tym na całej Wysoczyźnie (dawnym województwie igławskim) - wciąż obowiązuje stan klęski żywiołowej. W czwartek w regionie doszło do całkowitego paraliżu; nagła śnieżyca zasypała tam kilkadziesiąt dróg, i - jak podało czeskie radio - co najmniej 400 ciężarówek utknęło w zaspach na szosie łączącej Igławę ze Znojmem.

Przez noc drogowcom udało się przywrócić ruch na głównych szlakach, ale rano opady znów nasiliły się. Władze województwa zebrały sztab kryzysowy, w gotowości pozostaje specjalny wojskowy traktor gąsienicowy, który pomaga wyciągać ze śniegu zablokowane tiry.

W województwie libereckim (na północy) przez noc miejscami napadało do 30 cm mokrego śniegu. Drogi w regionie są oblodzone, przez czesko-polskie przejście graniczne Harrachov-Jakuszyce policja nie przepuszcza ciężarówek. Kierowcy skarżą się na bardzo ograniczoną widoczność.

Służby górskie w Karkonoszach wprowadziły 4. (w 5-stopniowej skali) stopień zagrożenia lawinowego i odradzają wyjścia na szlaki. Tak wysoki stan zagrożenia lawinami po raz ostatni obowiązywał w tym paśmie górskim w 2009 roku.

Już wczoraj w pobliżu Malej Upy (niedaleko Przełęczy Okraj) zeszły dwie lawiny śnieżne, które zablokowały autobus.

Śnieżyce przysporzyły też kłopotów kolejarzom - rano ze względu na zaspy z ruchu wyłączone były co najmniej cztery szlaki kolejowe. Pociągi najwcześniej ruszą po południu.

Bardzo gęsty śnieg pada na Słowacji. W Czadcy, na północnym zachodzie, w ciągu doby przybyło co najmniej 60 cm nowego śniegu. Według meteorologów opady pobiły rekord ze stycznia 1984 roku, kiedy pokrywa śnieżna w mieście wzrosła w krótkim czasie o pół metra.

W związku z opadami występują poważne problemy na słowackich drogach. Na autostradach stoją na poboczach tiry, a Słowacki Czerwony Krzyż rozdaje kierowcom ciepłe napoje i posiłki.

Największe problemy zgłaszała Bratysława, gdzie rano z powodu opadów śniegu doszło do paraliżu komunikacyjnego. Całe miasto stoi w długich korkach, autobusy nie mogą pokonać wzniesień, a służby nie nadążają z oczyszczaniem ulic i parkingów. Jak podała rzeczniczka bratysławskiego przedsiębiorstwa transportu zbiorowego, pasażerowie muszą się liczyć z co najmniej 30-minutowymi spóźnieniami.

Według meteorologów, w ciągu dnia nastąpi ocieplenie i śnieżyce przejdą w opady śniegu z deszczem i deszczu.

O skutkach ostrej zimy czytaj w Money.pl
Nawet tam zima zbiera śmiertelne żniwo Opady śniegu odcięły w Algierii wiele miejscowości od świata. Około 954 tys. domów pozbawionych jest prądu, a ich mieszkańcom grozi głód
Przerażający bilans. Więcej ofiar niż rok temu W styczniu zmarły z zimna 64 osoby. 46 Zamarzło od początku lutego - poinformowało rosyjskie ministerstwo zdrowia.
Będzie lawina pozwów przeciw władzom Wszczęte przez prokuraturę śledztwo będzie prowadzone w sprawie utrudnień, a nie przeciwko konkretnym osobom.
Tagi: atak zimy w europie, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz