Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Awantura o rafę. Hiszpania zwróci się do ONZ?

0
Podziel się

Zdaniem hiszpańskiego MSZ Wielka Brytania naruszyła terytorium Hiszpanii budując u wybrzeży Gibraltaru sztuczną rafę.

Awantura o rafę. Hiszpania zwróci się do ONZ?
(Nick Hannes/REPORTER)
bEqQInsl

Warunkiem wstępnym rozmów w sprawie Gibraltaru jest usunięcie przez władze tego brytyjskiego terytorium sztucznej rafy utworzonej pod koniec lipca - oświadczył szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Garcia-Margallo. Nie wykluczył też zaangażowania w spór ONZ.

Wypowiadając się dla telewizji publicznej TVE i dziennika _ El Pais _, szef hiszpańskiej dyplomacji nazwał rafę utworzoną przez Gibraltar w wodach Cieśniny Gibraltarskiej _ jednostronnym aktem godzącym w podstawę utrzymania hiszpańskich rybaków _.

Nie wykluczył też skierowania skargi przeciw Wielkiej Brytanii do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w związku z domniemanym naruszaniem terytorium Hiszpanii; chodziłoby również o określenie jurysdykcji na przylegających do tego terytorium wodach morskich.

bEqQInsn

Garcia-Margallo powiedział, że tej ostatniej kwestii nie reguluje pokój utrechcki z 1713 roku, na mocy którego Hiszpania po klęsce w tzw. wojnie o sukcesję hiszpańską (1702-1714) zrzekła się suwerenności nad Gibraltarem. - _ Wszelkie opcje Hiszpania rozważy z wielką ostrożnością _ - zaznaczył.

Wcześniej _ El Pais _ pisał, że władze hiszpańskie mogą zwrócić się w sprawie Gibraltaru do MTS, Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdzie obecnie rotacyjne przewodnictwo sprawuje Argentyna, skonfliktowana z Wielką Brytanią z powodu sporu o Falklandy.

Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec lipca, gdy 24 lipca gibraltarskie statki zrzuciły do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb. Hiszpania oskarża Gibraltar o jednostronne działanie, które utrudni połowy jej rybakom.

Krótko potem hiszpańska straż wprowadziła rygorystyczne kontrole graniczne, a rząd w Madrycie zagroził wprowadzeniem opłaty 50 euro dla osób wjeżdżających na terytorium Gibraltaru lub opuszczających je (Gibraltar nie jest sygnatariuszem układu z Schengen). Nie jest jasne, czy wprowadzenie takich opłat byłoby w zgodzie z prawem unijnym. W sobotę Garcia-Margallo uspokajał, że opłatą nie zostaliby objęci pracownicy często przekraczający granicę.

bEqQInst

Mający 30 tys. mieszkańców Gibraltar, zajmujący powierzchnię 6 km kw., jest położony strategicznie u styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego.

Brytyjczycy zajęli to terytorium podczas wojny o sukcesję hiszpańską (uprzednio było częścią królestwa Kastylii) i usankcjonowali zdobycz w pokoju utrechckim w 1713 r. W referendum w 2002 r. Gibraltarczycy odrzucili plan ówczesnego szefa brytyjskiego MSZ Jacka Strawa zakładający podział zwierzchności między Londyn i Madryt.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m271970.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gibraltar;ma;w;sobie;trujacy;potencjal,14,0,1361678.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Gibraltar ma w sobie "trujący potencjał" Może on popsuć stosunki brytyjsko-hiszpańskie i stać się czymś w rodzaju europejskich Falklandów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m259353.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gibraltar;przyczyna;konfliktu;miedzy;hiszpania;a;anglia,246,0,1358582.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wprowadzą opłaty na granicy z Gibraltarem? Brytyjski premier David Cameron jest zaniepokojony tymi informacjami- powiedział jego rzecznik.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m85718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;brytania;wysle;okrety;do;gibraltaru;w;obliczu;sporu;z;hiszpania,199,0,1360839.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) W.Brytania wyśle okręty wojenne do Gibraltaru Napięcie wokół Gibraltaru wzrosło pod koniec ubiegłego miesiąca.
bEqQInsO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)