Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Awantura z udziałem Pawlaka. Poszło o gaz

0
Podziel się:

Na spotkaniu unijnych ministrów energetyki Łotwa chciała zapewnienia, że terminal LNG wspierany środkami UE powstanie u niej, na to nie zgodziły się Litwa i Estonia.

Awantura z udziałem Pawlaka. Poszło o gaz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na spotkaniu unijnych ministrów energetyki Łotwa chciała zapewnienia, że terminal LNG wspierany środkami UE powstanie u niej, na to nie zgodziły się Litwa i Estonia. Łotwa zażądała więc wykreślenia z wniosków ze spotkania zapisu o synchronizacji przesyłu prądu. Polski minister nie ukrywał, że spotkaniu towarzyszyły duże emocje.

[Na zdjęciu Waldemar Pawlak]

W czwartek w Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów energetyki, którzy dyskutowali m.in. o integracji unijnego rynku energii. _ Wszyscy wyszli "równo wkurzeni" _ - powiedział po spotkaniu dziennikarzom o krajach bałtyckich wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który w nim uczestniczył.

Wyjaśnił, że Łotwa chciała zapewnienia od Litwy i Estonii, że terminal LNG, który będzie dofinansowywany ze środków unijnych, powstanie na Łotwie. Ponieważ Litwa i Estonia nie chciały na to przystać, Łotwa zażądała usunięcia z projektu wniosków ze spotkania zapisu o programie synchronizacji systemu elektroenergetycznego krajów bałtyckich z systemem pozostałych członków UE. Obecnie kraje bałtyckie są zintegrowane z systemami białoruskim i rosyjskim, co powoduje, że są _ energetyczną wyspą _ w Europie.

_ - Efekt tych sporów był taki, jak w powiedzeniu "na złość babci odmrożę sobie uszy" i nie ma ani zapisu dotyczącego synchronizacji systemów elektroenergetycznych ani żadnego zapisu dotyczącego LNG _ - poinformował polski wicepremier. Dodał, że pierwotnie projekt wniosków z czwartkowego spotkania zakładał upoważnienie KE do rozpoczęcia negocjacji z Rosją w sprawie odłączenia krajów bałtyckich od ich systemu i przyłączenia do systemu europejskiego.

Obecnie kraje bałtyckie muszą być łączone z systemem europejskim przez tzw. mosty energetyczne albo połączenia prądem stałym, jakie Litwa ma ze Szwecją, a Estonia z Finlandią.

Pawlak wyraził zrozumienie dla zabiegów Łotwy o wyłączność na wsparcie środkami UE budowy terminalu, ponieważ ona nie ma takich połączeń energetycznych jak inne kraje bałtyckie. Zauważył też, że trudno sobie wyobrazić, żeby każdy z krajów bałtyckich budował swój terminal.

Zapewnił, że plan budowy terminalu w którymś z krajów bałtyckich _ nie kłóci się _ z polskim terminalem LNG w Świnoujściu. Polska ma ambicje, by dzięki połączeniom gazowym z sąsiadami stał się on portem gazowym dla całego regionu.

Ministrowie przyjęli natomiast wnioski dotyczące zewnętrznej polityki energetycznej, którą KE zaproponowała we wrześniu, a która zakłada wymianę informacji o umowach gazowych, także tych negocjowanych, pomiędzy krajami UE i KE. Nad szczegółami takiej wymiany pracuje obecnie grupa robocza przy Radzie UE. Tymczasem media donoszą, że nie wszystkie kraje chcą się dzielić swoimi umowami.

Pawlak poinformował, że o wymianie informacji o umowach ministrowie rozmawiali _ nieformalnie _ w trakcie obiadu. - _ Mamy powszechną zgodę, że w zakresie wymiany informacji jest to w interesie europejskim, bo na ogół dostawcy, których jest niewielu, mają pełen przegląd umów ze wszystkimi krajami europejskimi, a firmy europejskie próbują zachować tajemnice między sobą. To powoduje dramatyczne pogorszenie pozycji negocjacyjnej _ - powiedział.

Dodał jednak, że _ być może z uwagi na pewną wrażliwość gospodarczą, handlową potrzebne jest zachowanie poufności, czyli te informacje o umowach powinny mieć klauzule, jeżeli taka będzie konieczność _.

Dowiedz się więcej o polityce gazowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;bedzie;debata;w;pe,116,0,872564.html) Kto nie chce gazu łupkowego w Polsce? Debata w Parlamencie Europejskim może przynieść ciekawe obserwacje dotyczące państw, dla których gaz łupkowy może nie być _ na rękę _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t84498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;gaz;najszybszym;sposobem;ograniczenia;emisji;co2,7,0,975623.html) Zbyt duża emisja CO2? Jest na to sposób Elektrownie napędzane gazem to rozwiązanie korzystne i będzie wybierane przez wiele krajów europejskich. Jeśli mówimy o zastępowaniu węgla, to ważnym czynnikiem, który musimy barć pod wagę, musi być gaz łupkowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t99315.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;gazpromu;w;piatek;caly;bieltransgaz;bedzie;nasz,221,0,975581.html) Rosyjska gazowa potęga coraz bliżej Polski Na mocy tych porozumień od 2012 roku Rosja o połowę obniży cenę gazu ziemnego dla Białorusi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)