Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bank Barclays Capital: Wyjście W. Brytanii z UE nie jest prawdopodobne

0
Podziel się:

Referendum przeciwne są dwie inne duże partie polityczne: opozycyjna Partia Pracy i koalicyjny partner torysów - liberalni demokraci.

Bank Barclays Capital: Wyjście W. Brytanii z UE nie jest prawdopodobne
(Barclays)

Na wyjście W. Brytanii z UE nie zanosi się. Niewykluczone, że do referendum ws. członkostwa w UE w ogóle nie dojdzie, bo obecnie popiera je tylko partia konserwatywna - sądzi bank Barclays Capital.

W swoim komentarzu bank zauważa, iż po to, by referendum mogło się odbyć w sugerowanym terminie (2017 r.) torysi Davida Camerona musieliby zdobyć bezwzględną większość w wyborach w 2015 r., co w świetle obecnych sondaży nie wydaje się prawdopodobne.

Referendum przeciwne są dwie inne duże partie polityczne: opozycyjna Partia Pracy i koalicyjny partner torysów - liberalni demokraci. Zdaniem analityków żadna z tych partii nie zobowiąże się do rozpisania referendum, ponieważ sprawa ta jest nisko na liście spraw absorbujących wyborców.

W ocenie Barclays Capital laburzyści nie umieszczą punktu o referendum w wyborczym programie, ponieważ odwracałoby to ich uwagę od innych spraw, musieliby skalkulować polityczne ryzyko głosowania za wyjściem, a w przypadku głosowania za wystąpieniem, jako partia u władzy musieliby sterować tym procesem.

Z powodu oporu laburzystów i liberałów poprawka konserwatywnych eurosceptyków domagająca się od premiera Camerona przygotowania już teraz ustawy torującej drogę do referendum, nad którą Izba Gmin będzie debatować w środę, nie będzie przyjęta, a projektu ustawy rząd nie wniesie ze względu na opór liberalnego koalicjanta.

Plan Camerona zakłada renegocjację statusu W. Brytanii w UE, w tym odebranie Brukseli niektórych kompetencji. Na następnym etapie pakiet wynegocjowanych ustępstw, które lider konserwatystów będzie się starał uzyskać zostałby przedstawiony wyborcom do aprobaty w referendum. Osobiście Cameron jest za pozostaniem w UE na nowych warunkach.

UE jak dotąd nie zasygnalizowała gotowości do negocjacji.

Według analityków, banku wyjście z UE nie byłoby pewne nawet w hipotetycznej sytuacji, w której na referendum przystałaby Partia Pracy, ponieważ w sytuacji podwyższonego politycznego ryzyka lobby biznesowe zmobilizowałoby się dla obrony dostępu do wspólnego rynku i zachowania wpływu na kształt unijnych regulacji.

Z niedawnego sondażu ośrodka YouGov wynika, że gdyby referendum członkowskie miałoby być rozpisane teraz, to 46 proc. społeczeństwa głosowałoby za wyjściem, a 35 proc. za pozostaniem. Partia UKIP domagająca się wyjścia z UE odniosła duży sukces w niedawnych wyborach lokalnych w Anglii i Walii.

Czytaj więcej o sytuacji w Unii Europejskiej w Money.pl
Nie ma zgody na plan redukcji CO2. Ten kraj... Komisja Europejska rozpoczęła wczoraj konsultacje w sprawie polityki klimatycznej i energetycznej UE w perspektywie 2030 roku.
Londyn poza Unią? Są wyniki nowego sondażu Gdyby referendum w sprawie przyszłości W. Brytanii w UE odbyło się jutro, 50 proc. Brytyjczyków głosowałoby za wyjściem kraju z UE.
"Siekiera krytyki" zniszczy "europejski dom"? Szef MSZ Niemiec Guido Wersterwelle zadeklarował gotowość do rozmów z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)