Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kaszuwara
|

Banki na świecie tracą zaufanie klientów. Oto najnowsze dane

0
Podziel się:

Aż 58 proc. z nas, jako powód większej ostrożności, co do banków podaje strach przed recesją.

Banki na świecie tracą zaufanie klientów. Oto najnowsze dane
(RapidEye/iStockphoto)

Więcej niż co trzeci Polak przyznaje, że w ciągu ostatniego roku spadło jego zaufanie do banków. Dla porównania zaledwie 5 proc. uważa, że wzrosło ono w tym samym czasie - wynika ze Światowego Badania Klientów Banków Detalicznych przeprowadzonego przez Ernst&Young.

Aż 58 proc. z nas, jako powód większej ostrożności, co do banków podaje strach przed recesją. To o 9 proc. więcej niż przed rokiem. 47 proc. jest niezadowolonych z doradztwa i obsługi klienta, a 19 proc. ma obawy o swoje aktywa i bezpieczeństwo danych.

- _ Musi zastanawiać fakt, że prawie połowa ankietowanych Polaków jako przyczynę spadku zaufania do sektora bankowego podaje niską jakość obsługi klienta. Z naszego badania wyraźnie widać, że w czasie niepewności na rynkach opłaca się inwestować w jakość kontaktu z klientem i nie dotyczy to wyłącznie sektora finansowego _ - przyznaje Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych w Ernst & Young.

Mimo tego, nadal jesteśmy najbardziej optymistyczni w całej Europie. Wskaźnik zaufania do banków najbardziej spadł we Włoszech. Tam aż 72 proc. klientów nie ufa bankom. W Wielkiej Brytanii jest to 65 proc. osób, a w Niemczech 59 proc.

Jednocześnie aż 11 proc. z nas przyznaje, że w ciągu ostatniego roku jego zaufanie do banków wzrosło. Podobnego zdania jest zaledwie 2 proc. Portugalczyków, 3 proc. Holendrów i 5 proc. Niemców.

Europejczycy są także negatywnie nastawieni do banków z powodu wysokich wynagrodzeń i premii przyznawanych kadrze zarządzającej, mimo złych wyników finansowych oraz mimo dofinansowywania z budżetów państw. Aż dla 80 proc. Brytyjczyków był to główny powód spadku zaufania do banków.

Światowe Badanie Klientów Banków Detalicznych przeprowadzone zostało 35 krajach. Przebadano 30 tysięcy klientów banków.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestorzy w strachu. Nie starczy pieniędzy? Ministrowie finansów Hiszpanii i Niemiec wydali komunikat podkreślając, że rentowność długu Madrytu jest zawyżona wobec realnej kondycji hiszpańskiej gospodarki.
UE nie odpuszcza bankom. Muszą być ostrożne Wskaźnik adekwatności kapitałowej, podniesiony do 9 proc. na czas kryzysu, ma obowiązywać do wdrożenia porozumień Bazylei III.
Na dalszą pomoc Grecja musi poczekać Program reform w tym kraju musi _ wrócić na właściwe tory _. Do tego czasu Grecja musi radzić sobie sama.
Unia bankowa jednak sukcesem? Oni w to wierzą - _ To nadzieja na przerwanie tańca śmierci, w którym banki i rządy wzajemnie ciągną się w dół ku niewypłacalności. _
banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)