Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Banki w Unii Europejskiej. Za kłopoty zapłacą udziałowcy, wierzyciele i klienci

0
Podziel się:

Dzięki temu nie będą się musieli dokładać podatnicy. Przynajmniej nie w pierwszym rzędzie.

W tej sprawie porozumieli się </br>przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów Unii
W tej sprawie porozumieli się </br>przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i krajów Unii (PAP/EPA)

Od 2016 roku banki będą ratowane z pieniędzy udziałowców, posiadaczy obligacji oraz depozytów powyżej 100 tys. euro - to założenia dyrektywy, w sprawie której porozumieli się negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów Unii.

Obciążenie stratami wierzycieli banków ma zapewnić, że banki nie będą ratowane z pieniędzy podatników - przynajmniej nie w pierwszym rzędzie. _ - Ostrożnościowa rekapitalizacja banków ze środków publicznych będzie ostatecznością _ - czytamy w komunikacie Parlamentu.

Choć uzgodniona dyrektywa nie wyklucza interwencji państwa, to ma być ona możliwa dopiero po tym, gdy wierzyciele banków poniosą straty w wysokości co najmniej 8 proc. aktywów banków. Ze strat w każdym przypadku mają być wyłączeni właściciele mniejszych, chronionych w UE depozytów (poniżej 100 tys. euro).

Ponadto dyrektywa przewiduje, że wszystkie kraje ustanowią fundusze upadłościowe, na które będą składać się banki. Mają one zebrać do 2025 roku środki w wysokości 1 proc. gwarantowanych depozytów. Porozumienie negocjatorów musi być jeszcze formalnie zatwierdzone przez ministrów finansów państw Unii i Parlament Europejski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)