Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bankowy spór nie zaszkodzi Islandii w drodze do Unii

0
Podziel się

Reykjavik miał zapewnić o tym szef brytyjskiej dyplomacji.

Bankowy spór nie zaszkodzi Islandii w drodze do Unii
(Alkan Chaglar/CC/Flickr)
bEgtKuuZ

Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband (na zdjęciu) zapewnił *ministra spraw zagranicznych Islandii, Oessura Skarphedinsson*a, iż odrzucenie przez islandzkiego prezydenta tak zwanej _ ustawy Icesave _ nie zaszkodzi negocjacjom Reykjaviku z Brukselą.

Prezydent Islandii odmówił w tym tygodniu podpisania ustawy pozwalającej wypłacić brytyjskim i holenderskim klientom islandzkiego funduszu inwestycyjnego Icesave równowartość 5 miliardów dolarów za oszczędności utracone na skutek bankructwa firmy z powodu kryzysu finansowego. W sprawie ustawy, którą wcześniej zaakceptował parlament, zostanie przeprowadzone referendum._ _

bEgtKuvb

_ - Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Davidem Milibandem i mam jego pozwolenia, aby oficjalnie ogłosić, że nie wpłynie to na nasze ubieganie się o członkostwo w UE _ - oświadczył Skarphedinsson.

Zobacz komentarze w sprawie _ Icesave _ w tv.money.pl

Szef islandzkiego MSZ oświadczył też, że rząd próbuje ograniczyć potencjalne negatywne skutki działań prezydenta. Podkreślił, że Islandia potrzebuje wsparcia finansowego ze strony swoich nordyckich sąsiadów i programu pomocowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Islandia dostała już pierwszą transzę pomocy finansowej z MFW, a w grudniu otrzymała od swoich nordyckich sąsiadów 300 milionów euro z obiecanych 1,8 miliarda. Dalsza pomoc zostanie wstrzymana do czasu rozwiązania sporu z Wielką Brytanią i Holandią.
_ - Podkreślam, że jeśli kraje nordyckie nie będą nas wspierały, będzie to dla nas straszliwy cios i nie będzie to współgrało z tym, co mówili ich przywódcy oraz z naszymi długotrwałymi relacjami _ - powiedział. _ To nasi pobratymcy _ - dodał.

bEgtKuvh

Islandzki minister finansów Steingrimur Sigfusson w piątek poleci na spotkania ze swoimi odpowiednikami w Norwegii i Danii - Sigbjornem Johnsenem i Clausem Hjortem Frederiksenem - poinformował rzecznik jego ministerstwa Elias Jon Gudjonsson.

Sigfusson rozmawia już przez telefon ze szwedzkim ministrem finansów Andersem Borgem - dodał Gudjonsson.

bEgtKuvC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)