Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barroso deklaruje dodatkowe 400 mln euro na wsparcie Syryjczyków

0
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Europejskiej wezwał też do udzielenia pomocy innych darczyńców. Sytuacja w Syrii jest plamą na sumieniu świata - podkreślił.

Barroso deklaruje dodatkowe 400 mln euro na wsparcie Syryjczyków
(ec.europa.eu)
bEEzXxYl

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso zapowiedział w czwartek dodatkowe 400 mln euro unijnej pomocy, m.in. humanitarnej, dla Syryjczyków. Wezwał do udzielenia pomocy innych darczyńców. Sytuacja w Syrii jest plamą na sumieniu świata - podkreślił.

_ - Kryzys syryjski jest najbardziej dramatycznym kryzysem humanitarnym ostatniej dekady. Międzynarodowa społeczność nie może pozostawać bezczynna _ - oświadczył Barroso.

Przypomniał, że UE już teraz jest największym darczyńcą na rzecz pomocy Syryjczykom, ponieważ przekazała dotąd 840 mln euro. _ Ale pogarszająca się sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków. Dlatego Komisja uruchomi całościowy pakiet pomocy humanitarnej i innej, mobilizując dodatkowe 400 mln euro dla Syrii i krajów sąsiadujących, zwłaszcza dla Libanu i Jordanii, włącznie z tamtejszymi społecznościami goszczącymi (uchodźców z Syrii), które są najbardziej dotknięte (syryjskim kryzysem) _ - zapowiedział szef KE.

bEEzXxYn

Wezwał jednocześnie innych darczyńców do udzielenia pomocy Syrii. Podkreślił też konieczność _ rozwiązania politycznego _, które zapewni zaprzestanie przemocy w Syrii. _ Potrzebujemy nieograniczonego i bezwarunkowego dostępu dla pomocy humanitarnej i potrzebujemy tymczasowego, zintegrowanego rządu. Sytuacja w Syrii jest plamą na sumieniu świata. Wszyscy mamy obowiązek działać _ - podsumował Barroso.

Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa podkreśliła, że wojna domowa w Syrii pochłonęła dotąd ponad 80 tysięcy ofiar i zmusiła do uchodźstwa 1,6 mln osób, co wiąże się z nadzwyczajną presją na kraje sąsiednie. _ Siedem milionów ludzi potrzebuje teraz wsparcia humanitarnego, ponad połowę stanowią dzieci _ - podkreśliła komisarz.

Tymczasem Rosja jest zdecydowanie przeciwna interwencji zbrojnej w Syrii. Mówił o tym na konferencji prasowej w Kaliningradzie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Rosyjski minister stwierdził, że Moskwa nie zmieni swojego stanowiska nawet pod wpływem informacji o wykorzystaniu w Syrii broni chemicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska największym beneficjentem UE? Jeśli Parlament Europejski zatwierdzi przyjęty w lutym przez przywódców państw budżet UE na lata 2014-2020, Polsce przypadnie 9 mld 724 mln euro na rozwój obszarów wiejskich.
W Syrii walczy i ginie wielu Brytyjczyków Londyński dziennik The Daily Telegraph oceniał liczbę brytyjskich muzułmanów walczących w Syrii na około 100.
UE znosi ważne embargo. Dzieli strony konfliktu Broń sprzedawać można, ale zostają wszystkie sankcje finansowe i gospodarcze.
bEEzXxYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)