Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Barroso dziękuje Słowacji za przyjęcie reformy EFSF

0
Podziel się:

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso podziękował Słowacji za
zatwierdzenie pakietu ratunkowego dla strefy euro.

Barroso dziękuje Słowacji za przyjęcie reformy EFSF
(PAP/EPA)

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wyraził wdzięczność Słowacji za zatwierdzenie reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF). _ To bardzo ważna decyzja dla całej Europy _ - powiedział Barroso w Sofii.

Szef Komisji Europejskiej stwierdził także, że nie wątpił w to, że tak się stanie, gdyż leży to _ w interesie zarówno Słowacji, jak i całej Europy _. Wczoraj wieczorem słowacki parlament przyjął ostatecznie reformę Funduszu, kończąc tym samym proces ratyfikacji w całej strefie euro.

Reforma EFSF ma przyczynić się do większej stabilności strefy euro i pomóc powstrzymać kryzys zadłużenia kilku należących do niej państw.

Jose Manuel Barroso przebywa w stolicy Bułgarii na spotkaniu liderów Europejskiej Partii Ludowej.

Zgodnie z założeniami reformy, zwiększona ma być do 440 miliardów euro pula dostępnych środków na ratowanie krajów, które stanęły na skraju bankructwa. Z tego funduszu pieniądze otrzymały już Portugalia i Irlandia, a pomoc w ramach drugiego pakietu ma otrzymać także Grecja. Zwiększenie funduszu było konieczne, bo jeśli kolejne kraje ustawiłyby się w kolejce po pomoc, pieniędzy mogłoby zabraknąć. Ponadto reforma zwiększa uprawnienia funduszu. Przewiduje, że możliwa jest rekapitalizacja banków w państwach, które mają kłopoty finansowe, nawet jeśli nie są one objęte programem ratunkowym.

To koniec Eurolandu? Czytaj o tym w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacja;powiedziala;tak;dla;funduszu;stablizacji,220,0,935644.html) O włos od giełdowej zapaści. Jedno "tak" Zagrożone państwa strefy euro mogą odetchnąć z ulgą. Nasi sąsiedzi opowiedzieli się za rozszerzeniem funduszu pomocowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t45488.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kolejny;cios;dla;hiszpanii;wiarygodnosc;kredytowa;w;dol,117,0,935797.html) Te decyzje mogą pogrążyć Hiszpanię Agencja ratingowa Standard&Poor's zdecydowała w sprawie wiarygodności kredytowej tego kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t85981.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/slowacki;polityk;nie;chce;funduszu;ratunkowego;euro;to;droga;do;piekla,84,0,905044.html) "Fundusz ratowania euro to droga do piekła" Przewodniczący słowackiego parlamentu (Rady Narodowej) Richard Sulik, przywódca partii Wolność i Solidarność (SaS), jest przekonany, że uda mu się zebrać wystarczające poparcie, aby zablokować plan zwiększenia prerogatyw funduszu ratunkowego eurostrefy (EFSF).
euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)