Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Barroso obiecał Komorowskiemu: W sprawie pieniędzy będę po waszej stronie

0
Podziel się:

Szef Komisji Europejskiej będzie wspierał biedniejsze regiony przy negocjowaniu unijnego budżetu.

Barroso obiecał Komorowskiemu: W sprawie pieniędzy będę po waszej stronie
(PAP/Jacek Turczyk)

Aktualizacja 14:35

Szef Komisji Europejskiej zadeklarował, że będzie sojusznikiem Polski w walce o pieniądze na wsparcie biednych regionów w nowym, unijnym budżecie.

Ta sprawa była jednym z głównych tematów spotkania w Brukseli prezydenta Bronisława Komorowskiego z przewodniczącym Komisji Jose Barroso.

Polski prezydent przyjął te zapewnienia. Jednak bój o pieniądze dopiero się rozpoczyna. _ -Uspokojony będą wtedy, gdy budżet będzie przyjęty zgodnie z polskimi oczekiwaniami _ - dodał Bronisław Komorowski:

POSŁUCHAJ BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO:

Kluczowe negocjacje na temat budżetu przypadną na polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej, w drugiej połowie przyszłego roku. Jose Barroso zapewniał po spotkaniu o poparciu dla tego postulatu.

_ - Nie powinno być żadnych wątpliwości jeśli chodzi o stanowisko Komisji Europejskiej i moje własne. Całe życie walczyłem o politykę spójności nie tylko jako przewodniczący Komisji, ale także jako premier i minister spraw zagranicznych mojego kraju. Uważam to za sprawę kluczową. Ale teraz ważne jest, by mieć wsparcie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Komisja pozostaje zwolennikiem silnej gospodarczo, społecznie i terytorialnie polityki spójności - _powiedział Barroso.

Unia Europejska przygotowuje się do negocjacji w sprawie nowego budżetu na lata 2014-2020. Bój o pieniądze stoczą nowe kraje Wspólnoty, które chcą nadal korzystać z hojnego, europejskiego wsparcia na biedne regiony i wyrównanie szans w rozwoju Wspólnoty.

Jednak kraje starej Piętnastki, które więcej wpłacają do unijnej kasy aniżeli z niej otrzymują już zapowiedziały, że będą domagać się ograniczenia wydatków. Polska w obecnym budżecie do roku 2013 otrzymała 67 miliardów euro.

Bronisław Komorowski rozmawiał też z Jose Barroso o bezpieczeństwie energetycznym. Polska będzie zabiegała o dalsze zbliżanie do Unii Europejskiej krajów zza wschodniej granicy. Tak wynika z oświadczenia prezydenta. Politycy rozmawiali też o konieczności rozwijania Partnerstwa Wschodniego. Objęte są nim: Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.

Przed Komorowskim jeszcze Paryż i Berlin

Jutro Bronisław Komorowski odwiedzi Francję. W Paryżu prezydent będzie rozmawiał najpierw z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Bernardem Accoyerem, później złoży wieniec pod Łukiem Triumfalnym, a po południu przewidziano rozmowę w cztery oczy z prezydentem Nicolasem Sarkozy'm i premierem Francois Fillonem

Ostatniego dnia europejskiej podróży Bronisław Komorowski w Berlinie spotka się z kanclerz Angelą Merkel oraz szefem Bundestagu Norbertem Lammertem. W planach jest także pierwsza wspólna wizyta polskiego prezydenta z niemieckim Christianem Wulfemm, w Sachsenhausen w miejscu śmierci generała Stefana Grota- Roweckiego.

_ - Polska powinna zacieśnić stosunki z Niemcami, nie koncentrując się na spornym Gazociągu Północnym po dnie Bałtyku - _ powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie, udzielonym europejskiej telewizji informacyjnej Euronews. Zdaniem prezydenta, decyzja o budowie omijającego Polskę Gazociągu Północnego (Nord Stream) z Rosji do Niemiec _ została podjęta wiele lat temu zbyt pospiesznie _ i nie zapadłaby w obecnym klimacie politycznym.

Komorowski powtórzył polskie stanowisko, że Polska nie rozumie rachunku ekonomicznego tego przedsięwzięcia. _ Ale jesteśmy przekonani, że dzisiaj mamy bardzo dobrą okazję ustanowienia bliższych związków między Niemcami a Polską i chcemy tę okazję wykorzystać, nie koncentrując się zbytnio na bałtyckim gazociągu _ - zadeklarował. Podkreślił, że decyzja o budowie drogiego gazociągu omijającego Polskę już zapadła i trudno mówić o tym, że obecne władze w Berlinie mogłyby ją zmienić.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;postawi;na;innowacje;stracimy;miliardy;euro,19,0,659731.html) Unia postawi na innowacje, stracimy miliardy euro W pozyskiwaniu środków na badania naukowe zbliżona do nas wielkością Hiszpania, jest od nas sześciokrotnie skuteczniejsza. Niemcy biją wszystkich na głowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;z;budowa;drog;ekspresowych,100,0,657252.html) Koniec z budową dróg ekspresowych? W Polsce mamy 850 km autostrad. To ponad 70 razy mniej niż w znacznie mniejszej Holandii. Bez wielu miliardów z brukselskiej kasy, nie mamy szans na zmiany. Dlatego tak ważna jest polityka spójności, którą UE chce ukrócić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t91730.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;wydaje;na;polaka;244;euro;rocznie;bedzie;mniej,109,0,656749.html) Unia wydaje na Polaka 244 euro rocznie. Będzie mniej? Najwięcej dostają Luksemburczycy. Bruksela daje aż 2310 euro na głowę. Rekordzistami w dokładaniu do wspólnego budżetu są Holendrzy. Każdy z nich dopłaca 210 euro rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t95074.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ruszamy;do;walki;o;budzet;unijny;i;dotacje,115,0,656243.html) Ruszamy do walki o budżet unijny i dotacje Chcemy utrzymania polityki spójności i dalszego wspierania biedniejszych. Póki co trzykrotnie więcej bierzemy niż wpłacamy do unijnej kasy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)