Notowania

kryzys w strefie euro
12.09.2012 13:37

Barroso uspokaja kraje spoza euro ws. nadzoru bankowego EBC

- Europa potrzebuje nowego kierunku, nowego myślenia - powiedział przewodniczący KE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Szef KE Jose Manuel Barroso wezwał do wielkiej debaty w sprawie stworzenia europejskiej federacji państw narodowych, do czego konieczna byłaby zmiana traktatu UE. Zaapelował też, by w wyborach do PE w 2014 roku partie wskazały swych kandydatów na szefa KE.

Unia Europejska powinna iść w kierunku _ federacji narodowych państw; to powinien być nasz horyzont polityczny _ - mówił Barroso w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu na temat stanu Unii. Tłumaczył, że to konieczne, _ bo w czasach kryzysu byłoby błędem pozostawić obronę państw nacjonalistom i populistom _. _ Wierzę w Europę, gdzie ludzie są dumni ze swej narodowości, ale też dumni z tego, że są Europejczykami _ - mówił.

_ - Europa potrzebuje nowego kierunku, nowego myślenia. Kraje nie są same w stanie sprostać problemom europejskim, globalizacja wymaga od nas większej jedności; czas wymaga od nas decyzji i przywództwa _ - mówił Portugalczyk. Podkreślił, że federacja europejskich państw to projekt nie tylko dla państw strefy euro, ale dla wszystkich członków UE. _ - Nie potrzebujemy w Europie więcej murów _ - powiedział. Zastrzegł jednocześnie, że _ nikt nie będzie zmuszony, by wyjść, ani zostać _ w tej nowej, politycznej unii.

Barroso przyznał że _ stworzenie tej federacji narodowych państw będzie wymagało automatycznie nowego traktatu _. Zapowiedział, że Komisja Europejska przygotuje w tej sprawie raport jeszcze jesienią. Zastrzegł jednak, że nie jest to sprawa na już i teraz. Wcześniej musi się odbyć _ wielka debata _ o przyszłości Europy, którą Barroso powiązał czasowo z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.

_ - Nie musimy zaczynać od zmiany traktatu od razu. Ale musimy zidentyfikować polityki i instrumenty, jakich potrzebujemy. A wtedy musi się odbyć szeroka debata w całej Europie, zanim zorganizujemy Konwent. Europa nie może być technokratyczna, nie może być dyplomatyczna, ale musi być demokratyczna. Dlatego europejskie wybory do Parlamentu Europejskiego będą tak decydujące _ - powiedział.

Zaapelował też do europejskich partii politycznych o _ europeizację _ tych wyborów, bo _ od sceptycyzmu i nastrojów antyeuropejskich jeszcze gorsza jest cisza pro-Europejczyków _. Barroso proponuje, by każda partia europejska zobowiązała się jeszcze przed tymi wyborami do wskazania jej kandydata na szefa nowej KE, co ma podnieść europejski wymiar tych wyborów. Do tego, podkreślił, nie potrzeba zmiany traktatu.

Eurodeputowani różnie przyjmowali wystąpienie Barroso. Konserwatyści i eurosceptycy, zwłaszcza brytyjscy, krytykowali, a federaliści - jak lider liberałów Guy Verhofstadt czy lider Zielonych Daniel Cohn-Bendit - wyrażali opinię, że _ federacja państw narodowych _ to za mało. _ - Nie potrzebujemy federacji państw narodowych, ale unii federalnej europejskich obywateli _ - mówił Verhofstadt.

A brytyjski poseł Andrew Duff, lider nieformalnego koła europejskich federalistów, apelował, by już na unijnym szczycie w grudniu przywódcy przyjęli mapę drogową ws. ostatniego etapu federacji i zadecydowali o organizacji Konwentu w sprawie nowego traktatu w 2015 r., po wyborach do PE.

Nawiązując do kryzysu euro, Barroso podkreślił, że _ nie można pozostawić żadnych wątpliwości co do nieodwracalności euro _. _ Ale silne kraje UE nie mogą też pozostawić wątpliwości, że chcą zostać razem i być solidarne _ - zaznaczył. Jesienią KE przedstawi propozycje ws. _ zakończenia unii monetarnej i walutowej _ z możliwymi krokami dla uwspólnotowienia długu, zapowiedział.

To też, dodał, może wymagać zmiany traktatu UE. W środę KE zaproponowała stworzenie europejskiego nadzoru bankowego i jak zapewnił Barroso KE będzie przedstawiać kolejne propozycje dotyczące regulacji rynku finansowego, w tym reformę wskaźników referencyjnych, jak europejski Euribor.

Barroso apelował też o ambitny, nowy wieloletni budżet UE na lata 2014-20. _ Europejski budżet jest narzędziem wzrostu dla Europy. (...) Chcę zobaczyć, czy te same kraje, które ciągle mówią o potrzebie wzrostu, wesprą ten budżet na europejskim poziomie _ - powiedział.

Zdaniem Barroso jesień może być _ punktem zwrotnym _ dla Grecji i zakończenia wątpliwości co do przyszłości tego kraju w strefie euro. _ Jeśli Grecja dotrzyma zobowiązań, pozostanie w euro _ - powiedział. Raport tzw. trojki, (czyli ekspertów KE, EBC i MFW) na temat tego, jak Grecja realizuje reformy, jest oczekiwany na początku października. Od wyników tego raportu zależeć będzie, czy kraj dostanie kolejną transzę w wysokości 31,5 mld euro.

W swym wystąpieniu szef KE krytycznie odniósł się do sytuacji w Rosji. _ W naszych krajach dziewczyny nie są wysyłane do więzień za krytykowanie liderów _ - powiedział w nawiązaniu do niedawnego wyroku w Rosji wobec trzech członkiń zespołu punkrockowego _ Pussy Riot _.

Przewodniczący KE Jose Barroso uspokajał w Parlamencie Europejskim, że wspólny nadzór bankowy EBC w strefie euro nie będzie dyskryminował krajów spoza strefy. Propozycja KE nie ma na celu budowania murów na jednolitym rynku - zapewnił.

Komisja Europejska przyjęła propozycję wspólnego nadzoru bankowego dla strefy euro, w którym kluczową rolę będzie odgrywał Europejski Bank Centralny (EBC). Do wspólnego nadzoru na zasadzie _ bliskiej współpracy _ będą mogły też przystąpić kraje spoza strefy euro. Jednak - jak zaznaczyła KE w komunikacie - _ kraje spoza strefy euro nie mogą w pełni być częścią wspólnego mechanizmu nadzoru _, bo EBC nie ma wystarczających kompetencji poza eurostrefą.

_ - Wspólny nadzór wzmocni jednolity rynek (UE); ta propozycja nie powstała, by wznieść jakiekolwiek mury na jednolitym rynku _ - zapewnił podczas środowej debaty w PE Barroso. Dodał, że propozycja KE uwzględniła kwestię relacji członków spoza strefy wobec nowego nadzoru. _ EBC będzie stosował jeden zestaw reguł m.in. w sprawie wymogów kapitałowych dla banków, uzgodnionych dla wszystkich 27 krajów członkowskich _ - powiedział.

_ - Kraje spoza strefy euro powinny mieć możliwość uczestnictwa, propozycja jest tak otwarta, jak to możliwe. Ci spoza euro mogą brać udział (w nadzorze) poprzez mechanizm bliskiej współpracy _ - uspokajał Barroso. Zaznaczył, że KE poszła tak daleko w swojej propozycji w angażowaniu krajów spoza euro do wspólnego nadzoru, na ile pozwalają jej _ obecne traktaty _.

_ - Są też zabezpieczenia. Decyzje związane z nadzorem transgranicznej działalności banków nadal będą podejmowane przez kolegia (nadzorców bankowych), w których wszystkie kraje UE zachowają pełne prawo głosu, nawet jeśli to EBC będzie nadzorcą banku-matki. Także Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zachowa wszystkie swoje kompetencje do rozwiązywania dysput (między nadzorami) zgodnie z zasadami jednolitego rynku, także względem EBC _ - zapewnił.

Szef KE podkreślił, że nikt nie jest tak bardzo jak KE przywiązany do _ zasady niedyskryminacji i równości krajów UE _, choć - jak zauważył - są różnice gospodarcze. Ponadto zdaniem Barroso skuteczniejszy nadzór w strefie euro jest _ dobry dla bezpieczeństwa wszystkich _.

Barroso bronił też wyboru EBC na nadzorcę bankowego w strefie euro. Zaznaczył, że instytucja ta została wybrana, ponieważ jest _ dobrze ugruntowaną, federalną instytucją strefy euro _. Zapewnił, że funkcje nadzorcze EBC będą oddzielone od jego funkcji strażnika polityki monetarnej.

Barroso podał, że już teraz 14 krajów ze strefy euro powierzyło nadzór bankowy swoim bankom centralnym oraz że także Wielka Brytania chce powierzyć nadzór Bankowi Anglii.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten fundusz ma pomóc zwolnionym z pracy Komisja Europejska chce, by od 2014 r. pracownicy w UE zwalniani masowo z powodu kryzysu znowu otrzymywali wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).
Zaskakujące dane o gospodarce Węgier Nowe dane poprawiły prognozy gospodarcze dla tego kraju.
Nowa wojna o kasę w Unii Europejskiej Nieoficjalnie mówi się, że Komisja zaproponuje wzrost wydatków o prawie 7 procent.
Tagi: kryzys w strefie euro, hose manuel barroso, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz