Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będą dostawy azerskiego gazu do Europy?

0
Podziel się:

Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu - zapewniał szefa Komisji Europejskiej prezydent Azerbejdżanu.

szef KE Jose Barroso
szef KE Jose Barroso (AP/Fotolink/East News)
bEIDLxGZ

W przyszłym tygodniu konsorcjum Szah Deniz II podejmie decyzję o wariancie dostaw azerskiego gazu do Unii Europejskiej - poinformował szef KE Jose Barroso. Otrzymał takie zapewnienie od prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Dostawy azerskiego gazu do Europy były głównym tematem rozmów w Brukseli między Barroso a Alijewem. Jak powiedział szef KE na konferencji, prezydent Azerbejdżanu potwierdził w rozmowie z nim, że konsorcjum Szah Deniz II podpisze w przyszłym tygodniu umowę o budowie korytarza gazowego do Europy. Decyzja ma zapaść 28 czerwca.

_ - Mamy dwa warianty. Pierwszy to Nabucco-West, a drugi Tans Adriatic Pipiline - TAP. Decyzja o tym, który z tych wariantów zostanie wybrany, należy do konsorcjum. Jednak zarówno Nabucco-West, jak i TAP są strategicznie ważne dla dywersyfikacji dostaw gazu do Europy _ - powiedział Barroso.

bEIDLxHb

Przypomniał, że projekt ma pozwolić na dostawy surowca na poziomie 10 mld m sześc. rocznie do 2019 r. _ Ale nie zatrzymamy się na tym. Korytarz dostaw gazu może w średnim terminie pokrywać więcej niż 10 proc. europejskiego popytu na gaz, co zapewni bezpieczeństwo dostaw, stabilizację cen, wzrost i powstawanie nowych miejsc pracy. Taką wizję podziela prezydent Alijew. Będziemy nad tym pracować _ - powiedział Barroso.

Alijew podkreślił, że najważniejszą częścią relacji Azerbejdżanu z UE są właśnie relacje energetyczne. _ Projekt dostaw gazu do Europy zacieśni więzi łączące Unię Europejską z Azerbejdżanem. Zyskamy na tym wszyscy. Europa będzie miała dostęp do alternatywnych źródeł gazu. Stanie się dla Azerbejdżanu głównym rynkiem dostaw surowca _ - powiedział prezydent.

Szah Deniz to największe pole gazu ziemnego w Azerbejdżanie. Leży na głębokości 600 metrów na dnie Morza Kaspijskiego u wybrzeży Azerbejdżanu, 70 km od Baku. Pole zostało odkryte w 1999 r.

Ze złóż Szah Deniz w Azerbejdżanie do Turcji gaz ma być doprowadzony gazociągiem TANAP. Projekt Nabucco-West zakłada, że z granicy bułgarsko-tureckiej gaz będzie transportowany do austriackiego węzła gazowego w Baumgarten. Natomiast drugie rozwiązanie - gazociąg TAP (Trans Adriatic Pipeline) - przewiduje, że azerski gaz będzie przesyłany z Turcji przez Grecję, Albanię, Włochy do zachodniej Europy.

bEIDLxHh

W skład konsorcjum Szah Deniz II wchodzą: BP, norweski Statoil, azerski SOCAR, francuski Total, rosyjsko-włoskie joint venture LukAgip, irański NIOC i tureckie TPAO.

Grecja wyraziła dziś zgodę na sprzedaż SOCAR-owi 66 proc. udziałów państwowej spółki DESFA, zajmującej się przesyłem gazu w Grecji. Azerowie nie podali wartości transakcji. _ SOCAR ma bogate doświadczenie w zarządzaniu systemami gazociągów w obszarze Morza Kaspijskiego i chce rozpocząć działania w Grecji. To pierwszy taki projekt spółki w Unii Europejskiej _ - powiedział prezes SOCAR-u Rownag Abdulajew.

Dotknięta kryzysem Grecja na początku tego roku rozpoczęła zakrojony na szeroką skalę program prywatyzacji. Jego elementem jest sprzedaż spółki DESFA, a także jej spółki-matki, która jest głównym dostawcą gazu w Grecji - koncernu DEPA.

W ubiegłym tygodniu z przetargu na zakup udziałów w DEPA wycofał się rosyjski koncern Gazprom, uzasadniając to obawami o złą finansową sytuację greckiej firmy. Według informacji z greckich źródeł, Unia Europejska wyraziła zastrzeżenia co do jej przejęcia przez Gazprom.

bEIDLxHi
Czytaj więcej w Money.pl
Wisent Oil&Gas będzie szukać w Polsce ropy łupkowej Wisent podpisał z United Oilfield Services (UOS) umowę o strategicznym partnerstwie przy poszukiwaniu, rozpoznawaniu i w zakresie technologii wydobycia z niekonwencjonalnych złóż węglowodorów
"Umowa o wolnym handlu to kluczowa sprawa dla USA i UE" - uważają uczestnicy Wrocław Global Forum - _ Zmniejszenie barier handlowych między UE a USA przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne _ - przekonywali uczestnicy debaty o wolnym handlu.
Rosja nie przepuści Ukrainie. Jest zbyt ważna Dla Rosji kluczowe jest zabezpieczenie najtańszych dróg transportu, które wiodą przez Ukrainę i dlatego stara się o kontrolę ukraińskiego systemu gazociągów tranzytowych.
bEIDLxHC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)