Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
09.07.2012 17:16

Będą surowe kary za manipulacje na rynku

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego wyciągnął wnioski z afery wokół banku Barclays.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier zaproponuje poprawki do unijnych przepisów, które mają zapewnić, by manipulowanie wskaźnikami rynkowymi, takimi jak Libor, podlegało sankcjom karnym. *

LIBOR - podstawowa stopa
kredytu rynku londyńskiego
(London Interbank Offered Rate)
Rzecznik Barniera, Stefaan De Rynck, poinformował, że afera z manipulowaniem stopą kredytową Libor skłoniła komisarza do przygotowania poprawek do projektów przepisów przedstawionych przez Komisję Europejską jeszcze w zeszłym roku. Barnier przedłoży poprawki, by upewnić się, że bezpośrednie manipulowanie wskaźnikami rynkowymi będzie karalne - wskazał rzecznik.

W zeszłym roku KE zaproponowała dyrektywę, która miała zapewnić, by we wszystkich krajach UE prawo przewidywało sankcje karne za nadużycia rynkowe; zaproponowała też definicję nadużyć rynkowych.

Po wybuchu afery wokół Libor te propozycje zostały przeanalizowane pod kątem ewentualnych luk prawnych, i teraz poprawki, które Barnier przedłoży całej KE, mają wyeliminować potencjalne luki prawne. De Rynck podkreślił, że KE będzie bardzo uważnie przyglądać się aferze wokół Libor. Manipulacje stopą Libor określił jako _ nadużycie zaufania graczy rynkowych _.

Amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru bankowego nałożyły przed około dwoma tygodniami ogromne grzywny na brytyjski bank Barclays za przedstawianie nieprawdziwych danych w latach 2005-2009. Grupa maklerów banku manipulowała podstawową stopą kredytową rynku londyńskiego. W skandal zamieszane są również inne banki, przeciwko którym toczą się dochodzenia w USA i Wielkiej Brytanii. Wymienia się wśród nich HSBC, RBS oraz Royal Bank of Canada.

Z kolei KE już w zeszłym roku wszczęła dochodzenie dotyczące europejskich banków, podejrzewając je o zawyżanie stopy Euribor, która określa, po ile banki pożyczają sobie nawzajem euro. Zdaniem KE mogło dojść do zmowy między instytucjami finansowymi, które mogły zawyżać stawkę. Organizacja EURIBOR-EBF, zrzeszająca 43 banki, których stawki służą do obliczenia średniej wartości Euribor, odrzuciła to oskarżenie.

KE wciąż prowadzi dochodzenie w sprawie Euribor, a osobno bada manipulacje stopą Libor w latach 2008-2009. Libor, honorowana przez najważniejsze londyńskie instytucje finansowe, a także będąca jej odpowiednikiem w głównych bankach strefy euro stopa Euribor (Euro Interbank Offered Rate) to dwie najważniejsze stopy kredytu na globalnych rynkach finansowych.

Mają one bezpośredni wpływ na wycenę transakcji i finansowe rozliczenia między bankami i innymi instytucjami. Od ich wysokości uzależnione jest też oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki klientom, w tym pożyczek hipotecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kondycja banków to "moralne trzęsawisko" -_ Nikt w najwyższym kierownictwie banku Barclays nie poczuwa się do odpowiedzialności za manipulację stopą kredytu międzybankowego Libor _ - złości się minister Cable.
Bankowy gigant ukarany. Teraz sprawdzą innych Wielki przegląd zdecyduje o tym, czy i przeciw komu wszczęte zostanie postępowanie karne.
Poważny spór między krajami Unii. Fiasko nocnych rozmów Wśród państw, którym nie podobają się nowe rozwiązania jest także Polska.
Tagi: banki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz