Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie gaz z azerskich złóż dla Nabucco

0
Podziel się:

Azerskie konsorcjum gazowe poparło projekt budowy wielkiej unijnej rury.

Będzie gaz z azerskich złóż dla Nabucco
(jakesmome/CC/Flickr)

Azerskie konsorcjum Shah Deniz II popiera projekt budowy gazociągu Nabucco West - poinformowało bułgarskie radio publiczne. Wiadomość potwierdził dyrektor wykonawczy Nabucco Gaz Pipeline Reinhard Mitschek.

Od decyzji Shah Deniz zależała przyszłość popieranego przez UE projektu UE, który ma na celu zmniejszyć zależność Europy od rosyjskiego gazu.

_ - Decyzja azerskiego konsorcjum jest kamieniem milowym dla projektu Nabucco i ogromnym krokiem w stronę definitywnej decyzji inwestycyjnej _ - stwierdził Mitschek.

_ - Nabucco daje wolność wyboru dla konsumentów gazu ziemnego i przyczyni się znacznie do podniesienia bezpieczeństwa dostaw gazowych dla Europy _ - podkreślił. Według niego po czwartkowej decyzji azerskiego konsorcjum ma być podjęta ostateczna decyzja o realizowaniu krótszej wersji gazociągu od granicy bułgarsko-tureckiej do austriackiego Baumgarten.

Z Azerbejdżanu do Turcji gaz będzie doprowadzony gazociągiem TANAP. 80 proc. udziałów w nim ma azerski SOCAR, a 20 proc. turecki Botas. We wtorek w Stambulu prezydent Azerbejdżanu Iłham Alijew i premier Turcji Recep Erdogan podpisali umowę o realizacji projektu. Inwestycja oceniana jest na 7 mld dolarów. Planowana przepustowość TANAP wynosi 16 mld metrów sześc. 6 mld m sześc. rocznie ma być przeznaczone dla Turcji, a 10 mld - do Europy Zachodniej.

1300-kilometrowy Nabucco West jest krótszą wersją gazociągu Nabucco, który w pierwotnej wersji miał rozpocząć się od granic Turcji z Gruzją i Iranem. Udziałowcami w powołanej w 2004 r. spółce Nabucco Gaz Pipeline są węgierski MOL, austriacki OMV, rumuński Transgaz, Bułgarski Holding Energetyczny (BEH), turecki Botas oraz niemiecki RWE. Każdy z nich ma po 16,67 proc. udziałów.

Rzecznik spółki Christian Dolezal w wywiadzie dla bułgarskiego radia publicznego we wtorek dementował pogłoski o ewentualnym wycofaniu się MOL i RWE z projektu. _ MOL i RWE nie wycofały się. One są partnerami w projekcie _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Kluczowa inwestycja dla Unii nie powstanie? Europejski projekt gazociągu Nabucco może nie zostać zrealizowany w takiej formie, jak planowano.
Gaz może być dużo tańszy. Oto sposób Czasy, kiedy Polska płaciła Rosji poniżej 200 dolarów za 1000 m sześc. gazu ziemnego mogą powrócić - uważa ekspert rynku paliw i gazu Andrzej Szczęśniak.
Tańszy gaz z Rosji? To możliwe do zrobienia - _ Poinstruowaliśmy ekspertów, by zakończyli proces negocjacyjny przed końcem mistrzostw Euro 2012 _ - powiedział Aleksander Miedwiediew.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)