Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie przełom w sprawie ratowania Europy? Politycy ujawniają co myślią

0
Podziel się:

Ważą się losy pomocy dla bankrutującej Grecji i zagrożonych banków. Jacek Rostowski ujawnia w jakiej sprawie się dogadano.

Będzie przełom w sprawie ratowania Europy? Politycy ujawniają co myślią
(PAP/EPA)

W Brukseli obradowali ministrowie finansów Unii Europejskiej, a także ministrowie do spraw europejskich. *Francja i Niemcy do tej pory nie porozumiały się przede wszystkim w sprawie wzmocnienia europejskiego funduszu ratunkowego dla bankrutujących krajów. *_ Mamy konsensus co do działań antykryzysowych - _ powiedział minister Jacek Rostowski na zakończenie posiedzenia Ecofin. Nieoficjalnie dyplomaci mówią o porozumieniu ws. wskaźnika płynności 9 proc. przy rekapitalizacji banków.

(Aktualizacja: 23:04)

Na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski z szefem Eurogrupy Jean-Claude Junckerem

_ - Mamy konsensus co do działań, które przekażę do Rady Europejskiej, która będzie miała miejsce jutro. Była ogólna zgoda, że te propozycje zawarte w konsensusie muszą być częścią ogólnego pakietu rozwiązań _ - oświadczył Jacek Rostowski, który prowadził od rana posiedzenie Ecofinu w Brukseli, przygotowujące niedzielny szczyt UE i strefy euro.

Jako _ konstruktywne _ ocenił dyskusje _ dotyczące zapewnienia stabilności i wiarygodności europejskiego systemu bankowego _. Chodzi o rekapitalizację banków, która jest jednym z elementów pakietu działań kryzysowych.

Jak powiedzieli dyplomaci UE, _ jest ogólne porozumienie _, aby ustalić wyższy (z 5 do 9 proc.) wskaźnik płynności konieczny do spełnienia przez banki, by zdały nowe, ostrzejsze testy wytrzymałości, które przeprowadzi Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w bankach kluczowych dla unijnego systemu bankowego. Za podwyższeniem wskaźnika do 9 proc. opowiadają się głównie Niemcy i EBA. Zastrzeżenia zgłaszały głównie kraje tzw. Południa.

Czytaj w Money.pl

A to oznacza, że na rekapitalizację banków europejskich potrzeba między _ 100 a 110 mld euro _ - to liczby, jakie padały podczas posiedzenia - z czego 38 proc. miałoby iść do banków trzech państw objętych planami pomocy: Grecji, Irlandii i Portugalii - wskazał dyplomata. Wcześniej sama EBA szacowała potrzeby banków na około 80-100 mld euro. Odpowiednie dokapitalizowanie ma dobrze przygotować banki na szok związany z częściowym umorzeniem długu Grecji.

Dyplomaci zastrzegają, że liczby dotyczące rekapitalizacji nie zostaną ogłoszone, dopóki nie będzie pełnego porozumienia, czyli także zgody co do zwiększenia funduszu ratunkowego strefy euro (Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej) oraz zrewidowanego drugiego planu pomocy dla Grecji, z większym niż planowano w lipcu udziałem sektora bankowego. To wszytko stanowi _ pakiet _ zawarty w przedstawionej w połowie października przez Komisję Europejską _ mapie drogowej do stabilności i rozwoju _.

_ - To najważniejsza Rada Europejska od lat _ - oceniał przed spotkaniem premier Donald Tusk. - _ Przywódcy państw i rządów mają uzgodnić rozwiązania dotyczące strefy euro, które pozwolą obywatelom Wspólnoty i rynkom odetchnąć _- mówił polski premier.

Szef rządu nie wierzy jednak, że zakończy ona kryzys Eurolandu._ - Nie jestem wróżką, więc nie chcę prognozować, jak się skończy Rada Europejska, ale intuicja mi podpowiada, że nie skończy się jakimś ostatecznym finałem, bo walka z kryzysem będzie procesem trwającym długi czas. Ale uzyskamy efekty, które pozwolą nam uwierzyć, że ten proces zaczął się toczyć dynamicznie - _ ocenił Tusk.

Pytany o to, czy Polska pomoże Grecji, premier powiedział, że najpierw to Euroland musi wypracować konsekwentny scenariusz ratunkowy dla euro.

_ - Strategia kupowania czasu dla Grecji ma swoje granice _- mówi komisarz Janusz Lewandowski i apeluje o pakiet decyzji, by powstrzymać kryzys euro, który bardzo utrudnia negocjacje o nowym budżecie UE na lata 2014-20. Komisarz ds. budżetu mówił, że przeciągający się kryzys oraz _ prawdopodobny brak przełomowego porozumienia w niedzielę _, _ to jest ciągłe prowokowanie niebezpieczeństw w strefie euro, które się odciskają na klimacie rozmów o budżecie UE na lata 2014-20 _.

_ - Strategia kupowania czasu dla Grecji ma swoje granice. Jeżeli zostaną one przekroczone, rozchwianie rynków finansowych może bardzo poważnie zaciążyć nad debatą budżetową, wrażliwą dla głównego beneficjenta, czyli dla Polski _ - dodał. _ - Należy życzyć liderom europejskim, żeby się w końcu dogadali, bo jest coś takiego jak porozumienie Berlin-Paryż a sprawa Polska _.

Dwa cele szczytu: ratowanie Grecji i banków

_ - Zgodziliśmy się, że musimy znacznie podnieść wkład banków _ w program ratunkowy dla Grecji - powiedział dziennikarzom szef eurogrupy Jean-Claude Juncker. Nie wskazał jednak, jak duży to ma być udział, ponad uzgodnione na szczycie eurogrupy w lipcu 21 proc. wartości greckich obligacji. Może to być nawet 50-60 proc., bo takie są wnioski raportu na temat spłacalności greckiego długu, jaki przygotowali eksperci tzw. trojki, czyli Europejskiego Banku Centralnego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i KE.

Zgodnie z tym raportem bankowi wierzyciele długu Grecji powinni zaakceptować stratę przynajmniej połowy wartości greckich obligacji, aby uniknąć konieczności znacznego zwiększenia drugiego pakietu pomocy dla Grecji, jaki obiecała Atenom strefa euro i MFW.

źródło: BIS Quarterly Review

Zdaniem Jacka Rostowskiego jednym z _ kluczowych _ elementów pakietu jest tzw. ściana przeciwpożarowa, jak określa się fundusz ratunkowy dla strefy euro (EFSF), która _ musi być wystarczająco duża i wiarygodna, aby zapewnić, że wirus braku zaufania nie będzie się przenosił z jednych państw do innych państw strefy euro _.

Fundusz ten, utworzony dla ratowania Grecji, Irlandii i Portugalii, o obecnej mocy pożyczania w wysokości 440 mld euro, należy wzmocnić, by mógł przychodzić z pomocą także takim krajom jak Hiszpania czy Irlandia. Mowa o zwiększeniu EFSF nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro. Niemcy i Francja wciąż nie porozumiały się w sprawie metody, jak to osiągnąć. Holenderski minister finansów Jan Kees de Jager zapewnił jednak, że _ na stole _ nie ma już propozycji, by został do tego włączony Europejski Bank Centralny, jak chciała Francja.

Dyskusje ministrów _ 27 _ są kontynuowane w formacie ministrów finansów 17 państw strefy euro (eurogrupa). Następnie mają zostać omówione na brukselskim szczycie przywódców państw UE (Radzie Europejskiej) oraz szczycie przywódców strefy euro, który rozpocznie sie po zakończeniu obrad _ 27 _.

Według zapowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, ostateczne decyzje, zwłaszcza co do metody wzmocnienia EFSF, mają zostać przyjęte do środy, kiedy ma się odbyć w Brukseli kolejny szczyt strefy euro.

_ - Sedno sporu francusko-niemieckiego jest dosyć dobrze znane: tzn. francuska obawa o wyeksponowanie banków francuskich na ryzyko źle ulokowanych pieniędzy w długi krajów zagrożonych i próba wprzęgnięcia europejskiego tymczasowego mechanizmu EFSF w zaciąganie pożyczek i rekapitalizację banków _ - wyjaśnia komisarz Janusz Lewandowski.

_ _

Zobacz rozmowę z ekonomistą

Lewandowski _ nie dramatyzuje _ co do obaw, że w związku z zacieśnianiem zarządzania gospodarczego Eurolandu podział UE na strefę euro i pozostałych członków przybierze postać nowej instytucji przy Eurolandzie.

_ - Nie ma pokusy, żeby budować, co w pewnym momencie nam groziło, odrębnej administracji dla strefy euro z uwagi chociażby na względy finansowe. Wszystkie wzmocnienia dotyczące strefy euro bazują na sekretariacie w Radzie czy na zdolnościach KE, a nie na budowie nowych ciał _ - powiedział.

_ - Poza tym _ - zdaniem Lewandowskiego - _ zdrowsza część Europy jest dziś poza strefą euro, natomiast strefa euro jest w tej chwili - co zademonstrowało np. życie polityczne Słowacji - zbiorem rozmaitych, trudnych do przezwyciężenia kłopotów _. Unijny komisarz ds. budżetu przewiduje, że strefie euro trudno będzie się zacieśniać, by uporządkować finanse, wzmocnić dyscyplinę budżetową, wydajność pracy, czy konkurencyjność _ z uwagi na rozejście się produktywności kultur gospodarczych _ w strefie euro.

Lewandowski wskazuje ponadto, że kraje, które mają niezłe prognozy gospodarcze, znajdują się w tej chwili poza strefą euro. - _ Dlatego ten rozdział Europy wygląda trochę mniej dramatycznie _ - mówi.

Druga fala kryzysu w Europie. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t157832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;zbankrutuje;w;grudniu;juz;zdecydowali,82,0,925010.html) Grecja zbankrutuje w grudniu. Już zdecydowali Grecy swoje kłopoty zawdzięczają rządom z lat osiemdziesiątych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t167845.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tyle;straca;banki;na;ratowaniu;grecji;policzyli,242,0,945650.html) Tyle stracą banki na ratowaniu Grecji. Policzyli Zdaniem ekspertów, wierzyciele powinni zgodzić się na straty, aby uniknąć pompowania drugiego pakietu pomocy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;ostrzegaja;jezeli;nic;nie;zrobimy;czeka;nas;krach,134,0,945542.html) Ekonomiści ostrzegają: czeka nas krach Ujawniają co czeka kraje Europy Środkowej i Wschodniej w tym Polskę. Chwalą Greków za cięcia, ale są pewni, że...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)