Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belgia kończy prezydencję w UE. Była skuteczna

0
Podziel się:

Zgodnie z zapowiedziami belgijskich dyplomatów było to skromne przewodnictwo, ale skuteczne.

Belgia kończy prezydencję w UE. Była skuteczna
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Belgia kończy dziś półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej. Jutro pałeczkę przejmą Węgry. Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami belgijskich dyplomatów było to skromne przewodnictwo, ale skuteczne, bo skupione na rozwiązywaniu najpilniejszych spraw. Rząd w Brukseli zrezygnował z realizacji własnych pomysłów, nie wymyślał też nowych priorytetów.

Belgia kierowała pracami Wspólnoty pod rządami traktatu lizbońskiego, który ograniczył rolę kraju sprawującego przewodnictwo i powołał dwóch nowych aktorów na unijnej scenie - przewodniczącego Rady Europejskiej, którym jest Belg Herman Van Rompuy i szefową unijnej dyplomacji - Brytyjkę Catherine Ashton. Belgia więc usunęła się w cień.

_ - Rotacyjne przewodnictwo nie powinno być w świetle reflektorów, ma być dyskretne i umożliwiać współpracę między instytucjami. Przetestowaliśmy to i udowodniliśmy, że to byla dobra decyzja _ - podkreślał minister spraw zagranicznych Belgii Steven Vanackere.

Czego spodziewać się po prezydencji Węgier? Zobacz materiał EUX.TV:

Belgia poradziła sobie z przewodnictwem mimo kryzysu politycznego i problemów z utworzeniem nowego rządu. Komentatorzy podkreślają, że pomogła dobrze przygotowana administracja, która nie jest wymieniana wraz z nadejściem kolejnych rządów. Poza tym Belgia, kraj założycielski Unii, ma spore doświadczenie, bo to było jej 12.przewodnictwo.

Belgii udało się doprowadzić przede wszystkim do porozumienia w sprawie nadzoru finansowego we Wspólnocie, przyszłorocznego budżetu Unii, a także nowego korpusu dyplomatycznego, choć jego budowa dopiero się rozpoczyna.

Jeśli chodzi o europejską służbę zagraniczną, to teoretycznie ma ona zagwarantować jeden, spójny głos całej Wspólnoty. _ Wciąż jesteśmy niestety daleko od tego celu _ - mówi w rozmowie z Polskim Radiem ekspertka brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Rosa Balfour. Jest to natomiast zadanie na najbliższe lata.

Belgia planowała też rozwiązać sprawę europejskiego patentu i jego tłumaczeń - jednomyślności nie było, ale kilkanaście państw zdecydowało się na wzmocnioną współpracę, przełamując trwający kilka dekad impas w tej sprawie. Belgia to państwo, które ma naturę handlową i będzie zawsze negocjować i za wszelką cenę szukać kompromisu - komentują unijni dyplomaci.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t126987.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/koniec;prezydencji;belgii;pora;na;wegrow,237,0,740845.html) Koniec prezydencji Belgii. Pora na Węgrów Rząd w Brukseli ocenia pozytywnie swoją prezydencję, dobre oceny zbiera też w europejskiej prasie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t77340.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dowgielewicz;zapowiada;energetyczna;wspolprace;z;francja,127,0,726911.html) Dowgielewicz zapowiada energetyczną współpracę z Francją Unia potrzebuje trwałego bezpieczeństwa energetycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;wegier;nie;ugnie;sie;przed;unia,35,0,744227.html) Premier Węgier "nie ugnie się" przed Unią Viktor Orban zdecydowanie odrzucił krytykę UE dotyczącą nowelizacji ustawy medialnej na Węgrzech.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)