Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: Pomoc dla Grecji uspokoi złotego

0
Podziel się:

Zdaniem prezesa NBP kolejne transze kredytu dla Aten leżą także w interesie Polski.

Belka: Pomoc dla Grecji uspokoi złotego
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Zdaniem prezesa NBP kolejne transze kredytu dla Aten leżą w interesie Polski. Pomoże zadłużonym we franku szwajcarskim i euro, a także rzeszy przedsiębiorców, którzy eksportują i importują.

Tymczasem Komisja Europejska apeluje do greckich posłów, by zatwierdzili program drakońskich oszczędności, bo tylko wtedy Ateny mogą otrzymać międzynarodową pomoc finansową i uniknąć bankructwa.

Przyjęcia okrojonego o prawie 30 miliardów euro projektu budżetu na lata 2012-2015 żąda Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. To warunek do wypłacenia Atenom kolejnej transzy kredytu w wysokości 12 miliardów euro.

Kurs euro na przestrzeni ostatnich 7 dni

Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka uważa, że pomoc Grecji jest uzasadniona. - _ To oznacza w istocie większą stabilność złotego, większą dostępność do kredytów. Dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie eksportujących ma to znaczenie zasadnicze _ - mówi Belka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA BELKI:

(Źródło: IAR)

Profesor Belka zwraca poza tym uwagę na fakt, o którym w jego opinii, dosyć często się zapomina. - _ Pozostawienie kraju takiego jak Grecja bez pomocy stawia pod znakiem zapytania przyszłość integracji europejskiej. A my, przypominam, w ciągu ostatnich dwudziestu lat, można powiedzieć obstawiliśmy integrację wszystkimi pieniędzmi, jakie mamy. Chcielibyśmy teraz je stracić? _ - pyta Belka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA BELKI:

(Źródło: IAR)

Premier Grecji Jeorjos Papandreu wzywa wszystkie partie do poparcia rządowego planu oszczędnościowego. Reformy, które zapobiegną bankructwu tego kraju i otworzą drogę do wypłacenia kolejnej transzy z ubiegłorocznego pakietu pomocowego, który wynosi w sumie 110 miliardów euro.

Tymczasem rośnie odsetek sfrustrowanych z powodu zaciskania pasa Greków. Dziś ma miejsce kolejna demonstracja. Przed greckim parlamentem na placu Syntagma (czyli Konstytucji) w centrum Aten przybywa coraz więcej przeciwników planu oszczędnościowego. Policja użyła gazu łzawiącego, żeby rozpędzić niewielką grupę młodych ludzi, którzy rzucali kijami i butelkami podczas wielotysięcznej demonstracji przed parlamentem w Atenach.

Centrale związkowe ADEDY i GSEE, reprezentujące łącznie 2,5 miliona pracowników sektora publicznego i prywatnego, wezwały na wtorek i środę do strajku generalnego. Oczekuje się bardzo licznego udziału zarówno w strajku, jak i w marszu protestacyjnym do centrum Aten.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;pomoc;dla;grekow;musi;byc;warunkowa;sa;niewiarygodni,123,0,860539.html) Gomułka: Pomoc dla Greków musi być warunkowa. Są niewiarygodni Bankructw Grecji w minionym wieku było osiemnaście.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;znowu;pomoze;grecji;warunek;to;reformy,7,0,859911.html) Unia znowu pomoże Grecji. Warunek to reformy Opracowany przez Radę Europejską program ma nie tylko ograniczyć grecki dług publiczny, ale także przywrócić wzrost gospodarczy w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97982.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/te;banki;gotowe;sa;ratowac;grecje,48,0,859696.html) Te banki gotowe są ratować Grecję Banki belgijskie Dexia, KBC i Ageas _ wzięłyby udział _ w refinansowaniu greckiego długu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)