Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez planu pobudzenia w strefie euro, będzie katastrofa

0
Podziel się:

Miażdżąca krytyka przywódców, za brak pomysłów na rozwiązanie kryzysu w Eurolandzie.

Bez planu pobudzenia w strefie euro, będzie katastrofa
(AP/FOTOLINK/East News)

_ New York Times _ skrytykował przywódców unijnych za brak uzgodnionego planu rozwiązania kryzysu zadłużeniowego w strefie euro i ponownie wezwał ich do podjęcia kroków na rzecz ożywienia wzrostu ekonomicznego w Eurolandzie.

_ Obecnie nie powinno to podlegać dyskusji: programy oszczędnościowe nie udały się, ograniczając wzrost gospodarki i jeszcze bardziej utrudniając zadłużonym krajom spłatę długów. Rosną również koszty polityczne _ - pisze dziennik w komentarzu redakcyjnym. Przypomina, że w Grecji wyborcy odrzucili kandydatów z dwóch głównych partii, głosując na partie skrajnej lewicy i skrajnej prawicy.

_ NYT _ wyraża niepokój z powodu możliwości, że Grecja wyjdzie ze strefy euro i sugeruje, że zamieszanie, które może być skutkiem takiego wydarzenia, doprowadzi do kolejnego światowego kryzysu, jak w 2008 roku.

_ Nie uspokajają nas doniesienia, że europejscy urzędnicy od finansów przygotowują wariantowe plany na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro, ani oświadczenia niemieckiego banku centralnego, że ze skutkami tego wyjścia będzie można sobie poradzić. Pamiętamy rok 2008, kiedy przedstawiciele rządu amerykańskiego także sądzili, iż są, podobnie jak rynki, przygotowani na bankructwo banku Lehman Brothers. Globalny krach kredytowy, który potem nastąpił, szybko zadał temu kłam _ - pisze dziennik.

_ System finansowy jest teraz tak samo wzajemnie powiązany ze sobą, a osłabione gospodarki Europy i Ameryki są bardziej wrażliwe na wstrząsy _ - dodaje _ NYT _.

Nowojorska gazeta popiera plan wspólnej emisji obligacji przez kraje strefy euro, forsowany przez prezydenta Francji Francois Hollande'a i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który przewiduje też, że wprowadzono by jednocześnie mechanizm dokładnego monitorowania budżetów tych krajów.

Chociaż mechanizm taki - jak zwraca uwagę _ NYT _ - _ powinien uśmierzyć obawy Niemiec, że ich podatnicy będą musieli gwarantować spłatę długów krajów, nad budżetami których Niemcy nie mają kontroli _, kanclerz Angela Merkel wciąż nie zgadza się na plan wypuszczenia euroobligacji.

Niemcy naciskają na reformy, takie jak zaostrzenie nadzoru nad bankami i wprowadzenie bardziej _ elastycznego _ rynku pracy, ale _ NYT _ podkreśla, że są to rozwiązania długoterminowe.

_ Na razie Grecja i inne osłabione ekonomicznie kraje potrzebują planu pomocy, który pomoże ich gospodarkom rosnąć. Jeżeli przywódcy europejscy tego wkrótce nie zrozumieją, konsekwencje mogą być katastrofalne - dla ich krajów i dla reszty świata _ - konkluduje dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Dramat w Atenach. 13 tys. osób żyje na ulicy W kryzysie zmienił się profil bezdomnych. Obecnie to mężczyźni w wieku 40-55 lat.
Ta wiadomość przesłoniła unijny szczyt Wiadomość, że bank centralny Niemiec radzi członkom eurostrefy, aby przygotowali awaryjne plany na wypadek wyjścia Grecji ze strefy euro, przesłoniła obrady środowego szczytu UE.
Specjalna grupa opracowuje plan wyjścia Grecji ze strefy euro Tak pisze dziś niemiecka prasa. Ministerstwo Finansów w Atenach odpowiada ostro.
Zaskakujące deklaracje na szczycie unijnym. "Stoimy za Grecją" Doceniamy wysiłki już dokonane przez greckich obywateli - mówił przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)