Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Portugalii. Zniżki dla osób bez pracy na transport i kulturę

0
Podziel się:

Spółka Metro Sul do Tejo (MST), obsługująca połączenia komunikacji miejskiej w południowej części aglomeracji lizbońskiej, rozpoczęła 16 września sprzedaż biletów z upustem dla bezrobotnych. Można je nabyć o 25 proc. taniej.

Bezrobocie w Portugalii. Zniżki dla osób bez pracy na transport i kulturę
(J-Cornelius/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEDfKTsR

W Portugalii coraz więcej instytucji podejmuje działania wspierające bezrobotnych, którzy stanowią już w tym kraju ponad 14 proc. osób zdolnych do pracy. Poza zniżkami na przejazdy komunikacją miejską bezrobotni mogą płacić mniej np. za bilety do teatru.

Spółka Metro Sul do Tejo (MST), obsługująca połączenia komunikacji miejskiej w południowej części aglomeracji lizbońskiej, rozpoczęła 16 września sprzedaż biletów z upustem dla bezrobotnych. Można je nabyć o 25 proc. taniej w porównaniu z ceną biletu normalnego.

Jak poinformowała Raquel Campos z biura prasowego MTS, sprzedaż biletów z obniżką dla bezrobotnych jest gestem solidarności z osobami, które nie mają pracy. Akcja prowadzona będzie co najmniej do świąt Bożego Narodzenia, ale - jak mówi Campos - może zostać wydłużona. - _ Jej kontynuacja zależeć będzie jednak od popytu na tego typu ofertę. Na razie zainteresowanie akcją jest bardzo duże, a do naszej firmy zgłasza się w tej sprawie wiele osób. Kierownictwo naszej spółki wstępnie zadeklarowało już gotowość do przedłużenia tego przedsięwzięcia _ - powiedziała Campos.

bEDfKTsT

W południowej części aglomeracji lizbońskiej mieszka około 350 tys. osób. Przedstawicielka MTS wyjaśniła, że przed rozpoczęciem akcji przewoźnik kontaktował się z lokalnymi urzędami pracy, prosząc je o opinię na temat swojej inicjatywy. - _ Oceniamy, że nasza akcja może przynieść korzyści blisko 19 tys. osób zarejestrowanym w urzędach pracy w Almadzie oraz w Seixal, gdzie obsługujemy połączenia tramwajowe _ - mówi Campos.

Akcja spółki MTS jest analogiczna do programu wdrażanego już przez firmę Carris, głównego przewoźnika w centrum portugalskiej stolicy. Oferuje ona bezrobotnym 25-procentowe zniżki na przejazdy metrem, autobusami oraz tramwajami. Aby skorzystać z upustu, konieczne jest przedstawienie w kasie biletowej dokumentu potwierdzającego brak zatrudnienia.

Bezrobotnych wspierają także instytucje kulturalne. Stołeczny teatr Sao Carlos oraz Centrum Kultury w podlizbońskim Belem wprowadziły zniżki na wybrane spektakle i koncerty. Tańsze wejściówki dla osób bez pracy oferuje też kilka innych teatrów z Lizbony oraz Porto; cena takich wejściówek waha się od 25 do 50 proc. wartości normalnego biletu.

Pierwszy z inicjatywą zniżek dla bezrobotnych wyszedł portugalski rząd. Wiosną 2012 r. wprowadzono 25-procentowe upusty dla osób bez pracy kupujących bilety do muzeów i pałaców pozostających pod państwową kuratelą. Ówczesny sekretarz stanu ds. kultury Francisco Viegas tłumaczył, że inicjatywa służy powstrzymaniu bezrobotnych od rezygnowania z udziału w wydarzeniach kulturalnych.

bEDfKTsZ

Portugalia ma jeden z najwyższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Wśród bezrobotnych, których liczba stanowi 14 proc. zdolnych do pracy, największe trudności ma młodzież - niemal co druga młoda osoba pozostaje bez zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl

bEDfKTtu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)