Notowania

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii niższe, wynosi 7 procent

W ostatnim kwartale 2013 roku przybyło w sumie 280 tys. stanowisk pracy i 2/3 z nich obsadzili bezrobotni. Jest to diametralna odmiana na brytyjskim rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fesek/CC/Flickr)

Ponowny spadek bezrobocia w Wielkiej Brytanii. Urząd statystyczny w Londynie podał, że tym razem bezrobocie spadło do nieco ponad 7 proc. Jest to kolejny sygnał, że brytyjska gospodarka jest na dobrej drodze do wyjścia na prostą po ponad 5 latach kryzysu.

Brytyjski urząd statystyczny ogłosił, że bezrobocie zmalało do 2 milionów 320 tysięcy, czyli 7,1 proc. ogólnej puli zdolnych do pracy. W ostatnim kwartale zeszłego roku przybyło w sumie 280 tysięcy stanowisk pracy i 2/3 z nich obsadzili bezrobotni. Jest to diametralna odmiana na brytyjskim rynku, bo - jak obliczał rok temu dziennik _ The Times _ - w ciągu poprzednich 15 lat aż trzy czwarte nowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii obsadzili przybysze z zagranicy.

Pozytywna ocena gospodarki i korzystna statystyka zatrudnienia to jednak dylemat dla Banku Anglii. Od prawie 5 lat utrzymuje on zaledwie półprocentową podstawową stopę oprocentowania, aby ożywić brytyjski rynek. Skoro, jak wszystko wskazuje, w końcu do tego doszło, powinien podwyższyć stopę.

Ekonomiści przekonują jednak, że nie powinien tego robić co najmniej do końca tego roku. Wyższe oprocentowania zachwiałoby finansami milionów brytyjskich rodzin, których poziom życia jest nadal, mimo kryzysu, głęboko uzależniony od kredytu.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bezrobocie w wielkiej brytanii, rynek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz