Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bruksela broni komisarza De Guchta oskarżonego o oszustwa

0
Podziel się

Karel De Gucht jest podejrzewany o oszustwo podatkowe i stanie przed sądem w Belgii.

Bruksela broni komisarza De Guchta oskarżonego o oszustwa
(ec.europa.eu)
bErHJvat

Unijny komisarz Karel De Gucht jest podejrzewany o oszustwo podatkowe i stanie przed sądem w Belgii. KE podkreśliła, że to sprawa prywatna De Guchta niezwiązana z jego funkcją, a do czasu jej rozstrzygnięcia obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Pia Ahrenkilde Hansen zaznaczyła, że chodzi o prywatną sprawę podatkową rodziny komisarza ds. handlu w rozliczeniu z belgijskim fiskusem, która dotyczy okresu, zanim De Gucht został komisarzem.

_ - Sprawa jest w toku przed sądem, nie możemy więc wyprzedzać jej wyniku, domniemanie niewinności musi być respektowane _ - powiedziała. Dodała też, że dochodzenie dotyczy kwestii _ niezwiązanej z funkcją komisarza ds. handlu _. Poinformowała, że De Gucht rozmawiał w tej sprawie z przewodniczącym KE Jose Barroso i zapewnił go, że nie było żadnych wykroczeń z jego strony.

bErHJvav

Rzeczniczka podkreślała, że jest to sprawa między belgijskim obywatelem a belgijskimi władzami podatkowymi, a nie między belgijskim komisarzem a fiskusem. Zaprzeczała, jakoby sprawa miała podobny charakter jak przypadek byłego komisarza UE ds. zdrowia Johna Dallego, który zrezygnował z funkcji w ubiegłym roku w związku z antykorupcyjnym dochodzeniem unijnego biura OLAF dotyczącym sektora tytoniowego. Zauważyła, że dochodzenie to dotyczyło - w przeciwieństwie do sprawy De Guchta - kompetencji Dallego jako komisarza.

De Gucht stanie przed sądem w Gandawie pod koniec listopada. Według fiskusa belgijski komisarz w 2005 r. nie zgłosił zysku w wysokości 1,2 mln euro - podały w piątek belgijskie media. Belgijski urząd skarbowy domaga się zapłacenia przez małżeństwo De Guchtów prawie 900 tys. euro.

Według fiskusa były minister spraw zagranicznych oraz jego żona nie zadeklarowali nadwyżki ze sprzedaży akcji belgijskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Vista brytyjskiej firmie Hill & Smith. Jak pisze agencja AFP, sprawa wyszła na jaw, gdy fiskus badał warunki zakupu przez De Guchtów domu w Toskanii. _ Kontrolerzy podatkowi żądają ogromnej sumy, prawie 900 tys. euro _ od belgijskiego komisarza i jego żony - piszą _ Tijd _ i _ L'Echo _.

Media zwracają uwagę, że proces De Guchta zacznie się 25 listopada, czyli siedem miesięcy przed wyborami europejskimi. Według dzienników _ Tijd _ i _ L'Echo _ komisarz próbował porozumieć się z belgijskim fiskusem, ale nie udało się doprowadzić do ugody.

bErHJvaB
Czytaj więcej w Money.pl
Unia traci na tych oszustwach bilion euro Co roku Unia traci na tym bilion euro - to niemal tyle, co wartość PKB Hiszpanii, albo cały, siedmioletni budżet Wspólnoty.
Bolesna przegrana Polski w Brukseli Propozycji sprzeciwiły się tylko Polska i Cypr. Komisja Europejska nie wyklucza, trwałego usunięcia pozwoleń z rynku.
bErHJvaW
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)