Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela karze za zmowy firmy informatyczne

0
Podziel się:

Komisja Europejska nałożyła na 10 firm grzywny wartości ponad 330 mln euro.

Bruksela karze za zmowy firmy informatyczne
(PAP/Grzegorz Michałowski)
bECxWmJN

Komisja Europejska poinformowała o nałożeniu na 10 firm branży elektronicznej, w tym Samsunga, grzywien w łącznej wysokości 331 mln euro za praktyki kartelowe .

Według Komisji, te przeważnie pozaeuropejskie spółki w latach 1998-2002 wymieniały między sobą potajemnie informacje, pozwalające im kształtować ceny komputerowych modułów pamięci dynamicznej (DRAM).

Największą karę, w wysokości 145 mln euro, nałożono na Samsunga. Niemiecki Infineon ma zapłacić 56 mln euro, a Hynix 51 mln. Firma Micron uniknęła grzywny, ponieważ doniosła o całej sprawie Komisji Europejskiej.
Jest to jednocześnie pierwszy przypadek, gdy firmy oskarżone o manipulowanie cenami współpracowały z Komisją w uregulowaniu sporu. Ponieważ skróciły w ten sposób postępowanie i zmniejszyły jego koszty, wszystkim obniżono grzywny o 10 proc.

bECxWmJP

Jak poinformował unijny komisarz do spraw ochrony konkurencji Joaquin Almunia, ukarane firmy stworzyły sieć kontaktów, których celem było ustalanie cen modułów DRAM, sprzedawanych europejskim producentom dużych komputerów osobistych i serwerów.

Po siedmiu latach działalności kartelu jego członkowie podjęli negocjacje z Komisją Europejską, proponując zawarcie ugody. KE wyraziła akceptację po tym, gdy spółki _ jasno i jednogłośnie uznały swą odpowiedzialność _ - głosi jej komunikat.

bECxWmKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)