Notowania

szczyt asem
03.10.2010 18:22

Bruksela szykuje się na wielki szczyt z Azją, Rosją i Australią

Będą rozmawiać o kryzysie, klimacie i handlu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Przywódcy 46 państw UE, Azji oraz Rosji, Australii i Nowej Zelandii spotkają się jutro w Brukseli, by rozmawiać o światowym kryzysie gospodarczym, zmianach klimatycznych i handlu. Polskę reprezentować będzie premier Donald Tusk. *

Na zdjęciu przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy.

Będzie to już ósmy szczyt ASEM (Asia-Europe Meeting), który będzie kontynuowany w środę dwustronnymi szczytami UE z Chinami oraz Koreą Południową.

ASEM został zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku w celu rozwoju współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. To największe na świecie, po ONZ zgromadzenie, obejmujące 46 państw oraz Komisję Europejską i Sekretariat ASEAN (Stowarzyszenie Krajów Azji Południowo-Wschodniej). W Brukseli zgromadzenie ASEM zostanie poszerzone o Rosję, Australię i Nowa Zelandię, które zostaną przyjęte jako nowi członkowie. Przyjazd do Brukseli będzie pierwszą zagraniczną wizytą dla nowej premier Australii Julii Gillard.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t110877.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czy;beda;sankcje;dla;niezdyscyplinowanych;krajow;ue,106,0,676458.html)Będą sankcje za brak dyscypliny w UE?
W spotkaniu wezmą udział przywódcy 27 państw UE (tylko kilka państw będzie reprezentowanych na poziomie ministrów spraw zagranicznych, a Wielka Brytania przez wicepremiera Nicka Clegga). Z Azji będą na szczycie: Singapur, Indonezja, Malezja, Filipiny, Tajlandia, Brunea, Wietnam, Laos, Kambodża, Birma (Mianmar), Chiny, Japonia, Południowa Korea, Pakistan i Mongolia.

UE reprezentować będzie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso oraz premier belgijskiej prezydencji Yves Leterme. Nie będzie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która w tym czasie zaplanowała podroż do Afryki. Rosję będzie reprezentował minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Szczyt odbędzie w Pałacu Królewskim i ma dotyczyć skutków światowego kryzysu finansowego i gospodarczego na zarządzanie światowe. Także premier Donald Tusk, ma przemawiać na temat zarządzania finansowo-gospodarczego. Ponadto na szczycie mają być omówione kwestie ściślejszej współpracy UE z Azją w dziedzinie energii, ochronie środowiska i bezpieczeństwa żywności. Obie strony omówią też zagrożenia terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, a także sytuację w Iranie, Birmie, Afganistanie i Północnej Korei.

Nie będzie premiera Pakistanu; delegacją pakistańską pokieruje szef dyplomacji. Na marginesie szczytu oczekiwane jest także spotkanie premierów Chin i Japonii. Relacje między obydwoma krajami są napięte od czasu zatrzymania przez Japonię kapitana chińskiego trawlera, który po kolizji jego statku z japońska łodzią patrolową na spornych łowiskach przetrzymywany był w Japonii.

ASEM w liczbach

Tagi: szczyt asem, bruksela, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz