Notowania

unia europejska
04.04.2013 16:58

Bruksela wprowadzi Europejski Numer Identyfikacji Podatkowej?

Propozycja Komisji Europejskiej jest związana z rosnącą liczbą podatników przemieszczających się z kraju do kraju albo dokonujących transakcji transgranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie Europejskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej. Chodzi o to, by państwa unijne miały dostęp do informacji o wszystkich podatnikach Unii. Na razie Komisja rozesłała projekt do konsultacji.

Propozycja Komisji Europejskiej jest związana z rosnącą liczbą podatników przemieszczających się z kraju do kraju albo dokonujących transakcji transgranicznych. Nie nadążają za tym systemy podatkowe państw unijnych, co - jak stwierdza KE - może skłaniać do unikania podatków, a nawet oszustw podatkowych.

Dwa lata temu, żeby wzmocnić współpracę między władzami podatkowymi różnych państw, Parlament Europejski uchwalił specjalną dyrektywę 2011/16/UE. To jednak - zdaniem KE - nie wystarczy, bo państwa unijne nie mają wspólnego systemu danych o podatnikach i muszą wymieniać się informacjami o imionach i nazwiskach podatników, adresach i datach urodzenia, a każdy z krajów ma własny system identyfikacji podatników, oparty na własnych, krajowych, zasadach.

W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska uruchomiła inny projekt - portal umożliwiający wymianę informacji o podatnikach zarejestrowanych w poszczególnych państwach. Portal powstał przede wszystkim z myślą o realizacji unijnej dyrektywy 2003/48/WE w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek

Aplikacja składa się z dwóch elementów. W pierwszym zamieszczane są skany urzędowych dokumentów, takich jak dowody tożsamości, paszporty i prawa jazdy, jeśli są w nich podane krajowe numery identyfikacji podatkowej. Ma to umożliwić płatnikom, zwłaszcza instytucjom finansowym, szybkie, łatwe i poprawne ustalenie podatnika w transakcjach transgranicznych.

Drugim elementem jest system kontroli online, podobny do działającego już od lat systemu VIES, umożliwiającego potwierdzenie nadania numeru VAT.

Zdaniem Komisji Europejskiej portal - choć przydatny w związku z dyrektywą o opodatkowaniu dochodów z oszczędności - ma ograniczoną przydatność, bo nie obejmuje wszystkich krajów i dotyczy tylko osób fizycznych. Nie jest też skonfigurowany z istniejącymi krajowymi bazami danych o podatnikach. Stąd pomysł na stworzenie Europejskiego Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia wprowadza nowy podatek. Obejmie również Polskę W przyjętym dziś wniosku podtrzymano założenie, że podatek będzie pobierany od wszystkich takich transakcji.
Wiemy ile brakuje w budżecie po I kwartale To ponad połowa deficytu, który państwo miało w całym 2012 r., a który wyniósł nieco ponad 30 mld zł.
Donald Tusk faworytem na nowego szefa KE W 2014 roku, po wyborach do Parlamentu Europejskiego, liderzy UE postanowią, kto zastąpi Hermana Van Rompuya.
Tagi: unia europejska, komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz