Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela wsparła budowę pierwszego na Atlantyku parku turbin wiatrowych

0
Podziel się:

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi portugalski koncern EDP,
otrzymało 30 mln euro dotacji.

Bruksela wsparła budowę pierwszego na Atlantyku parku turbin wiatrowych
(Jim Hammer/cc/Flickr)
bETDkcsB

Międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodzi portugalski koncern EDP, otrzymało 30 mln euro unijnej dotacji na budowę pierwszego na Atlantyku parku turbin wiatrowych o nazwie Windfloat.

Jak poinformował Antonio Mexia, prezes grupy EDP, przekazane przez UE 30 mln euro pozwoli przyspieszyć prace nad budową parku wiatrowego o łącznej mocy 27 megawatów. Rozpoczęte przed rokiem przedsięwzięcie jest realizowane na wodach u wybrzeży miasta Povoa de Varzim.

W skład konsorcjum, budującego farmę wiatrową Windfloat, wchodzą portugalskie spółki EDP, InovCapital i A. Silva Matos, hiszpański Repsol, a także duński Vestas Wind Systems oraz amerykański Principle Power.

bETDkcsD

Według szacunków władz konsorcjum projekt Windfloat pochłonie co najmniej 130 mln euro. Farma wiatrowa składać się będzie z sześciu dużej wielkości wiatraków. Pierwszy z nich stoi 6 km od portugalskiego wybrzeża i ma moc produkcyjną na poziomie 2 megawatów. Budowa i montaż turbiny kosztowały ponad 20 mln euro.

Sześć turbin wiatrowych będzie połączonych systemem ułożonych na morskim dnie kabli, ze zlokalizowanej przy brzegu dyspozytorni energia będzie dystrybuowana w głąb lądu.

Czytaj więcej w Money.pl
Energetyka jądrowa czysta i tania. Są minusy? - _ Wymaga ona od ludzi wyższego poziomu cywilizacyjnego i sama go wprowadza. A bez wyższego poziomu nie może być rozwoju _ - uważa prof. Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Polska wśród liderów w produkcji energii z... Polska znalazła się w grupie czterech krajów unijnych, które w ten sposób pozyskują ponad 80 proc. swojej energii odnawialnej.
"To tysiące nowych miejsc pracy w Polsce" W Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie na temat wdrożenia dyrektywy UE dotyczącej odnawialnych źródeł energii w Polsce.
bETDkcte
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)