Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bruksela wysyła misję na granicę Hiszpanii i Gibraltaru

0
Podziel się:

- Komisja Europejska zbada zaostrzenie przez Hiszpanię kontroli osób i towarów - poinformował rzecznik komisji Olivier Bailly.

Bruksela wysyła misję na granicę Hiszpanii i Gibraltaru
(Nick Hannes/REPORTER)
bECDUmPV

Komisja Europejska wyśle misję ekspertów na granicę Hiszpanii i Gibraltaru w związku z niedawnym zaostrzeniem przez Hiszpanię kontroli osób i towarów - poinformował rzecznik KE Olivier Bailly.

Misja to konsekwencja ostatnich napięć między Londynem a Madrytem wokół Gibraltaru, brytyjskiego terytorium nad Morzem Śródziemnym. Gdy pod koniec lipca z gibraltarskich statków zrzucono do morza głazy w celu utworzenia sztucznej rafy jako siedliska dla ryb, Hiszpania zaprotestowała, twierdząc m.in., że rafa utrudni połowy jej rybakom. W ramach retorsji wprowadziła drobiazgowe kontrole na granicy z Gibraltarem, co spowodowało długie kolejki osób udających się tam do pracy oraz turystów.

Wielka Brytania zwróciła się wówczas do Komisji Europejskiej o pilne wysłanie misji monitorującej dla sprawdzenia, czy kontrole nie są sprzeczne z unijnym prawem.

bECDUmPX

W skład misji KE wejdą eksperci do spraw wewnętrznych, unii celnej, wymiaru sprawiedliwości oraz europejskiego biura ds. zwalczania nadużyć finansowych OLAF. Mają oni przyjrzeć się instalacjom po obu stronach granicy i przeprowadzanym kontrolom, jak również spróbują potwierdzić zasadność obaw, że na granicy tej ma miejsce przemyt.

Na podstawie ustaleń misji oraz otrzymanych dotąd informacji Komisja oceni, czy wprowadzone przez Hiszpanię drobiazgowe kontrole na granicy z Gibraltarem są zgodne z unijnym prawem i czy potrzebne są dalsze działania KE w tej sprawie.

Jak poinformował we wtorek Bailly, w odrębnym postępowaniu Komisja Europejska rozpatrzy hiszpańskie skargi w sprawie budowy w Zatoce Gibraltarskiej sztucznej rafy, która - zdaniem Madrytu - jest groźna dla środowiska naturalnego.

Hiszpania kwestionuje brytyjskie władanie Gibraltarem, gdzie mieszka 30 tys. ludzi, a w gospodarce dominują działalność zarejestrowanych tam banków i firm hazardu internetowego oraz turystyka. Londyn konsekwentnie deklaruje, że nie zgodzi się na żadne ustępstwa w sprawie sprawowanego od ponad 300 lat zwierzchnictwa nad tym terytorium.

bECDUmQd

Gibraltar ma również specjalny status w Unii Europejskiej. Należy on do Unii od 1973 r. jako część Wielkiej Brytanii i obowiązuje tam unijne prawo. Terytorium to jest jednak wyłączone z czterech dziedzin polityki UE: unii celnej, wspólnej polityki handlowej, wspólnej polityki rolnej i wspólnej polityki rybołówstwa, jak również jest zwolnione z wymogu pobierania podatku VAT. Gibraltar - tak jak Wielka Brytania - nie należy do strefy Schengen, dlatego na granicy z Hiszpanią obowiązują kontrole osób i towarów. Jak podkreśla KE, kontrole te muszą jednak być przeprowadzane _ proporcjonalnie _ i z poszanowaniem prawa UE.

Czytaj więcej w Money.pl
David Cameron wzywa Brukselę na pomoc Brytyjski premier zwrócił się do Unii Europejskiej, by wysłała ekipę obserwatorów do Gibraltaru.
Wojna o Gibraltar? Londyn wysłał flotę Premier Wielkiej Brytanii mówi o działaniach przeciwko Madrytowi, który zaostrzył kontrole graniczne na przejściach do enklawy.
bECDUmQy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)