Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii

0
Podziel się:

Unijni przywódcy radzą jak ratować strefę euro i zorganizować akcję pomocy Libijczykom.

Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii
(PAP/EPA)

W Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, na którym przywódcy _ 27 _ kolejny raz zajmą się wzmocnieniem strefy euro po kryzysie, mnożąc jednocześnie deklaracje gotowości finansowego wsparcia kolejnego kraju wspólnej waluty - Portugalii. **Szefowie państw i rządów będą także rozmawiać o wydarzeniach w Libii.

Stojąca w obliczu konieczności radykalnych cięć i oszczędności budżetowych Portugalia pogrążyła się w kryzysie politycznym po odrzuceniu w środę przez parlament w Lizbonie radykalnego, antykryzysowego planu, który miał doprowadzić do redukcji deficytu budżetowego do 3 proc. PKB w 2012 r. Premier Jose Socrates podał się do dymisji.

Unijni przywódcy wchodząc na szczyt wzywali Portugalię do respektowania zobowiązań uzgodnionych z Komisją Europejską. A także - w trosce o stabilność strefy euro - deklarowali gotowość udzielenia jej pomocy z funduszu na ratowanie krajów strefy euro w potrzebie. Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker oszacował, że może chodzić o 75 mld euro.

By uniknąć takich kryzysów w przyszłości, przywódcy zatwierdzą na szczycie cały pakiet reform, w tym zmianę Traktatu UE i Pakt Euro Plus dla zwiększenia konkurencyjności strefy euro, otwarty także dla krajów spoza eurolandu, które będą mogły zgłaszać swój udział.

_ - Polska wydaje się krajem najlepiej przygotowanym spoza strefy euro, aby do paktu przystąpić _ - powiedział premier Donald Tusk w Brukseli przed rozpoczęciem szczytu. Zapowiedział, że zadeklaruje intencję przystąpienia do Paktu Euro Plus.

Wolę wejścia deklarują też Dania, Bułgaria, Litwa i Łotwa, co oznacza, że w Pakcie będą 22 kraje. Będą musiały realizować jego wymogi: co roku będą się politycznie zobowiązywać do zbliżania polityk gospodarczych w wybranych dziedzinach, takich jak zatrudnienie, konkurencyjność gospodarcza czy stabilność finansów publicznych. Doroczne szczyty krajów-uczestników będą sprawdzać realizację zobowiązań.

Szefowie państw i rządów będą także rozmawiać o wydarzeniach w Libii, gdzie kilka krajów UE z Francją i Wielką Brytanią na czele zaangażowało się w naloty mające na celu ochronę cywilów przed siłami pułkownika Muammara Kadafiego. UE jako całość rozpoczęła natomiast planowanie operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych w celu ewakuacji uchodźców do krajów ich pochodzenia.

_ - Nie dysponujemy dzisiaj możliwościami - nie wiem, czy to miałoby większy sens - żeby w Libii organizować akcję humanitarną chociażby ze względu na gigantyczne ryzyko z tym związane - powiedział Tusk przed szczytem . - Jest za wcześnie, by mówić o ewentualnym udziale Polski w tej operacji _ - dodał.

Ale potwierdził, że jedną z możliwości jest wysłanie polskiego szpitala polowego albo udostępnienie wykupionych przez Polskę godzin lotów samolotów transportowych Globemaster.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/75;mld;euro;wystarczy;by;uratowac;portugalie,179,0,800179.html) 75 mld euro wystarczy by uratować Portugalię? Po Grecji i Irlandii, Portugalia, może być kolejnym krajem, który dostanie antykryzysową pomoc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;portugalii;bedzie;rzad;jednosci;narodowej,186,0,799674.html) W Portugalii będzie rząd jedności narodowej? Szef portugalskiego rządu, Jose Socrates, wczoraj wieczorem podał się do dymisji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;apeluje;do;brukseli;o;walke;z;drozyzna,33,0,800033.html) Tusk apeluje do Brukseli o walkę z drożyzną Jego zdaniem polityka Komisji Europejskiej wpływa na ceny, bo unijny rynek rolny i spożywczy jest regulowany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)