Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brytyjczycy zacieśniają dyscyplinę budżetową

0
Podziel się

Rząd Davida Camerona tworzy specjalny urząd, który będzie pilnować budżetu.

Brytyjczycy zacieśniają dyscyplinę budżetową
(PAP/EPA)
bEgJCeXp


Rząd Davida Camerona (na zdjęciu) tworzy nowy urząd odpowiedzialny za wzmocnienie dyscypliny budżetowej.

Do zadań OBR (Office for Budget Responsibility) będzie należało opracowywanie niezależnych prognoz fiskalnych i wzrostu gospodarki. Będą one publikowane dwa razy do roku, na krótko przed ogłoszeniem preliminarza budżetowego w październiku i rocznego budżetu w marcu - poinformował minister finansów George Osborne.

Według Osborne'a, rolą OBR nie będzie zalecanie wprowadzenia konkretnych podatków ani kształtowanie rządowej polityki wydatków, lecz monitorowanie postępu resortu finansów na drodze do osiągnięcia wyznaczonych przez niego celów. OBR będzie mógł zalecać skalę fiskalnej konsolidacji lub poluzowania, jeśli w jego ocenie dałoby to resortowi finansów perspektywę osiągnięcia celów wyznaczonych przez ministra finansów. Minister nie będzie związany tymi zaleceniami, ale jeśli z nich nie skorzysta, to będzie musiał wytłumaczyć się z tego przed Izbą Gmin.

bEgJCeXr

Osborne poinformował, że nadzwyczajny budżet przedstawi 22 czerwca, w 6 tygodni od utworzenia koalicyjnego rządu konserwatystów z liberałami. Do tego czasu OBR opracuje pierwszy zestaw swoich prognoz.

Na czele OBR stanie Alan Budd, były członek komisji ds. polityki pieniężnej Banku Anglii. Na obecnym etapie ma do pomocy dwóch współpracowników, którzy już teraz przeglądają księgi finansowe rządu.

OBR przeprowadzi też audyt publicznych wydatków zaaprobowanych od 1 stycznia br. z myślą o wygospodarowaniu oszczędności.

Szef resortu finansów zaznaczył, iż deklarowana wcześniej proporcja cięć wydatków do zwyżek podatków (80:20) została przyjęta _ na chłopski rozum _ i nie będzie ściśle przestrzegana. Interpretowane jest to jako sygnał możliwej, dużej zwyżki podatków.

bEgJCeXx

Premier David Cameron nie wykluczył zwyżki podatku VAT i zasygnalizował zmianę podatku od zysków kapitałowych. Podatek ten będzie wymierzany według 2 stawek: innej dla inwestycji nieprodukcyjnych (jak np. letniskowe domy), a innej dla inwestycji w biznes.

bEgJCeXS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)