Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Brytyjska gospodarka znów hamuje

0
Podziel się:

Niepokój budzą słabe dane z prywatnego sektora usług, przemysłu i budownictwa.

Brytyjska gospodarka znów hamuje
(LoopZilla/CC/Flickr)

Słabe dane z prywatnego sektora usług, produkcji przemysłowej i budownictwa wywołują obawy, że brytyjska gospodarka, mimo nadspodziewanie dobrych wyników za drugi kwartał, może znów.

Uważnie obserwowany wskaźnik PMI (Purchasing Managers' Index) w prywatnym sektorze usług, obrazujący poziom jego aktywności, spadł w sierpniu do najniższego poziomu z okresu finansowego kryzysu sprzed 16 miesięcy - podaje _ Financial Times. _ Z początkiem tygodnia ogłoszono dane o produkcji przemysłowej sugerujące, iż tempo przyrostu zwalnia.

Także zamówienia w budownictwie w drugim kwartale ostro się załamały po dojściu do władzy koalicji konserwatystów z liberalnymi demokratami w maju. Koalicja w poszukiwaniu oszczędności wycofała się z niektórych zamówień budowlanych. Nowe zamówienia budowlane spadły 14 procent w ciągu kwartału, co przekłada się na 1,9 mld funtów. 70 procent tej sumy spowodował spadek popytu sektora publicznego.

_ - Obecny tydzień może okazać się tym, w którym groźba nawrotu recesji zaczęła wyglądać bardzo realnie _ - powiedział _ FT _ Jonathan Loynes z Capital Economics. Gazeta zwraca uwagę, że rozczarowujące dane kontrastują z oznakami przyspieszenia tempa wzrostu w sektorze usług w Niemczech i Francji oraz mniejszym od spodziewanego spadkiem zatrudnienia w USA.

_ - Ekonomiści sądzą, że brytyjska gospodarka osiągnie wzrost na poziomie 0,5 procent w III kwartale, nieznacznie poniżej długofalowej średniej wzrostu, ale oznaki spowolnienia mogą wywołać obawy, że Wielka Brytania nie wytrzyma szybkich i głębokich cięć wydatków publicznych _ - napisał _ FT _.

_ - Wygląda na to, że rządowe plany fiskalnej konsolidacji opierają się na założeniu, że ożywienie będzie stosunkowo silne. Rząd nie ma w zanadrzu awaryjnego planu na wypadek, gdyby gospodarka się nie odbiła _ - wskazuje Loynes.

Załamanie w budownictwie może być sygnałem wczesnego ostrzegania przed tym, jakie mogą być skutki cięć wydatków publicznych - ostrzega _ FT _, wskazując na budownictwo. Według Francisa Noble'a ze Stowarzyszenia Produktów Budowlanych budownictwo może być pierwszym sektorem, który ześlizgnie się w recesję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t85428.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/british;airways;zmienia;zasady;rozmieszczenia;pasazerow,97,0,660321.html) British Airways zmienią zasady rozmieszczenia pasażerów Pasażer poczuł, że uznano go za potencjalnego pedofila.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t74954.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/londynskie;city;swiatowa;stolica;bankrutow,184,0,660152.html) Londyńskie City światową stolicą bankrutów Firmy szukają tam ratunku przed wierzycielami, bo brytyjskie sądy są dla nich łaskawe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/177/t101297.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/sport;nie;dal;sie;recesji;jest;najwazniejszy;od;25;lat,51,0,655923.html) Sport nie dał się recesji, jest najważniejszy od 25 lat W brytyjskich firmach związanych ze sportem pracuje obecnie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)