Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Hiszpanii na 2014 r. Połowe wydatków pochłonie spłata długów

0
Podziel się:

W przyszłym roku nieznacznie wzrosną wydatki na edukację i służbę zdrowia. O 10 proc. więcej rząd przeznaczy na zasiłki dla bezrobotnych i o 5 procent na emerytury.

Budżet Hiszpanii na 2014 r. Połowe wydatków pochłonie spłata długów
(RichieC/CC/Flickr)

Hiszpanię czeka kolejny trudny rok - wynika z projektu przyszłorocznego budżetu przedstawionego w parlamencie przez ministra skarbu Cristobala Montoro. Ponad połowę przyszłorocznych wydatków pochłonie spłata zaciągniętych przez kraj długów, zasiłki dla bezrobotnych i emerytury.

W Hiszpanii nieznacznie wzrosną wydatki na edukację i służbę zdrowia. O 10 procent więcej rząd przeznaczy na zasiłki dla bezrobotnych i o 5 procent na emerytury - mimo że ich rewaloryzacja nie przekroczy 0,25 procent. Obcięto zaś budżet na pomoc społeczną, utrzymanie ministerstw i regionów autonomicznych. O 2 procent mniej dostanie hiszpański dwór królewski, a administracja publiczna dalej będzie miała zamrożone pensje.

W 2014 roku dług publiczny Hiszpanii wyniesie prawie 100 procent PKB (99,98 proc.), a na spłaty zagranicznych kredytów trzeba będzie wydać o 17 procent więcej niż w tym roku.
Minister Montoro zapewnił jednak deputowanych, że jest to _ budżet odnowy gospodarczej _, a przyszły rok będzie pierwszym od 8 lat rokiem poprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Czwarty rok bez podwyżki. Będą protesty? Od 2011 r. obowiązuje administrację publiczną dyspozycja rządowa, na mocy której na miejsce każdych dziesięciu przechodzących na emeryturę pracowników tego sektora wolno przyjąć jednego.
Hiszpańska giełda przestraszyła się Merkel Giełda w Madrycie zamknęła dzisiejszą sesję największymi spadkami w całej Europie. Spadły notowania wszystkich banków.
Katalonia może być poza Unią i zachować euro UE nie ma nic przeciwko, żeby Katalonia zachowała euro po ewentualnym odłączeniu się od Hiszpanii. Ale region nie będzie mógł wtedy decydować o polityce walutowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)