Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Budżet UE 2014-2020: David Cameron zadowolony

0
Podziel się:

Ubiliśmy dobry interes - napisał premier Wielkiej Brytanii. I podkreślił, że wywalczył utrzymanie brytyjskiego rabatu, dzięki któremu Wielka Brytania płaci mniej do budżetu europejskiego.

Budżet UE 2014-2020: David Cameron zadowolony
(Moritz Hager/World Economic Forum/CC/Flickr)

_ Ubiliśmy dobry interes _ - napisał premier Wielkiej Brytanii. I podkreślił, że wywalczył utrzymanie brytyjskiego rabatu, dzięki któremu Wielka Brytania płaci mniej do budżetu europejskiego.

Premier jest zadowolony, że udało się zmniejszyć wydatki poprzez obniżenie przychodów budżetu europejskiego do 908 miliardów euro.

Brytyjski premier powiedział w Brukseli, że jest zadowolony z osiągniętej tam unijnej umowy budżetowej. David Cameron, którego opór wobec zwiększenia wydatków doprowadził do kryzysu pod koniec roku, teraz zgodził się z przewodniczącym Unii Hermanem Van Rompuyem, który jako pierwszy oznajmił na Twitterze: _ Warto było czekać _.

W listopadzie zeszłego roku, podczas pierwszego podejścia do wieloletniego budżetu Unii, premier Cameron nie posunął się do weta - jak rok wcześniej przy okazji próby zawarcia nowego traktatu unijnego o kontroli fiskalnej. Ale jego opór wobec wzrostu wydatków Unii miał niemal moc wetującą.

I tym razem, zaraz po przyjeździe do Brukseli oznajmił: _ Bez cięć nie będzie żadnej ugody _. Brytyjski premier miał jednak tym razem po swojej stronie kilka ważnych państw - w tym Niemcy i luźny sojusz krajów północnej Europy. Z ich pomocą udało się ustalić górny pułap wydatków na 908 miliardów euro - choć brytyjscy eurosceptycy na pewno nie zapomnieli premierowi, że jeszcze dwa lata temu Londyn mówił o górnym pułapie 886 miliardów.

Premier Cameron był jednak ogromnie zadowolony na konferencji prasowej w Brukseli: _ To dobrze - powiedział - żeśmy się dogadali. Dobrze, bo państwa mogą teraz właściwie planować swoje wydatki, ograniczając przy tym koszty ponoszone przez europejskiego podatnika. A pokazuje to również, że współpracując z sojusznikami można zrobić prawdziwy postęp na drodze do reformy w Unii Europejskiej _ - oświadczył brytyjski premier.

Po raz pierwszy w historii UE wieloletnia perspektywa finansowa na kolejne siedem lat jest niższa od poprzedniej. Różnica wynosi 34 miliardy. Negocjacje budżetowe trwały niemal 30 godzin. Kompromis udało się osiągnąć drugiego dnia obrad.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande o budżecie UE: to dobry kompromis Jego zdaniem to dobry kompromis, a wyższego budżetu nie można było uzgodnić.
To Wielka Brytania blokuje szczyt UE? Może go nie być wcale Szef Rady Europejskiej proponuje nowe cięcia w projekcie unijnego budżetu. Ma to być kwota rzędu kilkunastu miliardów euro.
To wielki sprawdzian dla Brukseli Juncker powiedział, że jeśli górę weźmie rozsądek, porozumienie w sprawie budżetu zostanie uzgodnione, jeśli nie - kompromisu nie będzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)