Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
28.06.2013 20:04

Budżet UE 2014-2020. Jest kompromis i porozumienie

Po kilku miesiącach zaciekłych negocjacji rządy wyszły naprzeciw żądaniom europarlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)
Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego

Przedstawiciele rządów państw Unii Europejskiej zatwierdzili dziś po południu porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego wieloletniego budżetu Unii na lata 2014-2020 - poinformowały służby prasowe Rady UE.

W imieniu rządów kompromis formalnie przyjął komitet stałych przedstawicieli krajów członkowskich, po tym jak wczoraj na szczycie Unii jednomyślnie poparli go przywódcy państw. W przyszłym tygodniu nad porozumieniem głosować ma Parlament Europejski.

Wieloletnie ramy finansowe dla UE przewidują wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat.

Wejście w życie nowego budżetu, uzgodnionego w lutym na szczycie UE, wymaga jeszcze zgody Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani postawili kilka warunków, od których uzależnili swoje poparcie.

Po kilku miesiącach negocjacji z PE i groźbach opóźnienia głosowania, a nawet odrzucenia budżetu, rządy częściowo wyszły naprzeciw żądaniom europarlamentu. Uzgodnione w czwartek rano przez szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza oraz premiera Irlandii Endę Kenny'ego porozumienie budżetowe przewiduje elastyczność wieloletniego budżetu, czyli możliwość przesuwania z roku na rok części niewykorzystanych środków, zarówno jeśli chodzi o płatności, jak i zobowiązania budżetu, aby zapewnić możliwie pełne wykorzystanie tych pieniędzy.

Przesunięcia będą możliwe od 2015 roku. W 2018 r. łączna kwota płatności nie będzie mogła jednak wzrosnąć o więcej niż 7 mld euro wskutek przesunięć, w 2019 r. - 9 mld euro, a w 2020 r. - 10 mld euro.

Porozumienie zakłada również przyśpieszenie wydatków na cele związane z poprawą sytuacji młodzieży na rynku pracy, a także z badaniami naukowymi, wsparciem młodzieży (w tym program Erasmusplus) oraz wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw. W latach 2014 i 2015 na te cele przesunięte zostanie dodatkowo 2,54 mln euro.

Najpóźniej w 2016 r. dokonany zostanie przegląd wieloletniego budżetu, który ma uwzględnić aktualną sytuację gospodarczą. To umożliwi wprowadzenie zmian do ram finansowych po kilku latach, jeśli unijna gospodarka będzie w lepszej kondycji niż obecnie. W przyszłym roku powstanie grupa robocza, która ma pracować nad systemem dochodów własnych Unii. Rządy zobowiązały się też do nowelizacji tegorocznego budżetu na 2013 r. o dodatkowe 11,2 mld euro, aby uregulować zaległe płatności.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/m87164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/porozumienia;w;sprawie;budzetu;ue;co;na;to;unijni;politycy,70,0,1335622.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "To nadużycie zaufania". Politycy o budżecie UE Przedstawiciele największych frakcji w Parlamencie Europejskim chadecy i socjaliści są zadowoleni z porozumienia. Pozostałe frakcje mają poważne zastrzeżenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/m275318.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;ile;pojdzie;na;walke;z;bezrobociem,252,0,1335548.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą wydać 6 mld euro. Dziś ważne decyzje Według statystyk w 27 krajach UE bez pracy jest 5,6 miliona młodych ludzi. Najgorszej jest w Grecji, Hiszpanii i Portugalii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/m204264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;poslow;nie;poprze;budzetu;unii,145,0,1333649.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Większość posłów nie poprze budżetu Unii Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, napisał list do irlandzkiej prezydencji.
Tagi: budżet ue 2014-2020, budżet, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz