Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-2020. "Są kraje, którym nie zależy na porozumieniu"

0
Podziel się:

Na stole negocjacyjnym pojawiła się nowa propozycja, która przewiduje...

Budżet UE 2014-2020. "Są kraje, którym nie zależy na porozumieniu"
(PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Martin Schulz mówił w nocy, że porozumienia nie będzie, bo są kraje którym na nim po prostu nie zależy. Mówi się o końcu Unii Europejskiej, bo Wielka Brytania grozi opuszczeniem wspólnoty.

Na razie szczyt został przerwany. Planowo miał zacząć się wczoraj o 20, ale ostatecznie opóźnił się o ponad trzy godziny i w końcu zapadła decyzja, że zostaje przełożony na dziś. Wspólnota ma rozpocząć dyskusję nad budżetem na nowo w samo południe.

Francois Hollande, prezydent Francji powiedział, że jutro wszyscy będą starali się osiągnąć kompromis. Mówił, że UE powinna zwrócić szczególną uwagę na porozumienie w sprawie dopłat dla rolników oraz wspólnej polityki spójności.

Prezydent Francji przypomniał także o propozycjach Hermana van Rompuya, który poza cięciami zawarł w swojej propozycji budżetowej z 13 listopada niekorzystne zmiany zasad wydawania środków europejskich. Zaproponował np., by projekty mogły być finansowane z budżetu UE najwyżej w 75 proc. ze środków europejskich, podczas gdy w dotychczasowej perspektywie finansowej było to 85, a nawet więcej procent. Resztę beneficjenci muszą wykładać z własnych środków.

Zaproponował też zlikwidowanie kwalifikowalności podatku VAT. Chodzi o to, że podatku tego nie można byłoby sfinansować z pieniędzy europejskich, co de facto podniosłoby znacznie koszty inwestycji. Przyjaciele polityki spójności oprotestowali te zmiany jako uciążliwe i kosztowne dla odbiorców: gmin, organizacji pozarządowych oraz małych i średnich firm.

Teraz - według relacji Donalda Tuska - na stole negocjacyjnym pojawiła się nowa propozycja, która przewiduje możliwość kwalifikowania VAT i możliwość finansowania projektów w wyższym stopniu niż 75 proc. z pieniędzy UE.

Polska próbuje uzyskać jak najwyższa kwotę funduszy unijnych i w tym celu zabiega o poparcie krajów, którym zależy na wzroście gospodarczym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)