Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budżet ue 2014-2020
24.11.2012 12:42

Budżet UE 2014-2020. W "klubie bogatych" są "ślepi i głusi"

Ich zdaniem Unia Europejska pełna egoistów chyli się ku upadkowi. Następuje ostry podział na wierzycieli i dłużników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Ślepi i głusi w Brukseli, klub bogatych w okopie, pęknięcie północ-południe - tak włoska prasa komentuje fiasko szczytu UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Zdaniem komentatorów Unia, złożona z krótkowzrocznych egoistów, chyli się ku upadkowi.

[aktualizacja 13:10]

Włoska prasa znacznie ostrzej podsumowała porażkę w Brukseli niż premier Mario Monti, który mówił po przerwanych obradach, że brak porozumienia _ niczego nie przesądza _ i że jest jeszcze czas na uchwalenie nowej perspektywy finansowej. Podkreślał też, że nie liczy się szybkie tempo decyzji, ale jej treść.

Przytaczając te słowa szefa rządu gazety kładą przede wszystkim nacisk na głębokie podziały, jakie zarysowały się w Unii.

_ Corriere della Sera _ pisze o pęknięciu między północą a południem. Tym razem, dodaje, zazwyczaj grająca osobno Wielka Brytania nie pozostała sama. Także Niemcy, Holandia, Finlandia, Dania i Szwecja - a więc kraje, które do unijnej kasy wpłacają więcej niż z niej otrzymują - domagały się większych cięć.

_ Unia Europejska złożona jest z krajów partnerskich. Przynajmniej tak zawsze mówiono, ale już tak nie jest _ - stwierdza komentator największego włoskiego dziennika. Nie ma on złudzeń: to koniec europejskiej solidarności.

UE podzielą na bloki_ Unia bardziej przypomina stowarzyszenie, któremu grozi podział na bloki wierzycieli i dłużników _ - dodaje. W ocenie publicysty w ciągu czterech lat kryzysu w Europie pogłębiano tylko podziały, jeden za drugim.

Tylko silne przywództwo może zmienić kierunek marszu Unii Europejskiej - podkreśla się na łamach mediolańskiej gazety, według której takiego rezultatu należało się spodziewać. Oś, nazywana za czasów prezydenta Francji Sarkozy'ego _ Merkozy _, nosi teraz nazwę: _ Camerkel _, bo u boku kanclerz Angeli Markel stanął teraz premier Wielkiej Brytanii David Cameron.

_ La Repubblica _ stwierdza, że za walką między _ jastrzębiami cięć _ pod wodzą Camerona a frontem ich przeciwników kryje się coś więcej: bardziej złożone _ wyrównanie rachunków _, które zdaniem autora komentarza może zmienić oblicze Unii.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/200/m253640.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;2014-2020;donald;tusk;nie;chce;byc;czarnym;pesymista,21,0,1203221.html) *Tusk o porażce na szczycie: "Tragedii nie ma" * Polski premier przekonuje, że gdyby negocjacje poniosły fiasko, to nie było tak wielu chętnych do dzielenia się odpowiedzialnością. Tym, jak zauważa, należy tłumaczyć niezwykłą ostrożność uczestników obrad, którzy woleli odłożyć definitywne starcie na przyszłość. Ale nie można przeciągać w nieskończoność tej konfrontacji między _ sześcioma złymi _ zwolennikami cięć i pozostałymi krajami. Tak jak Brytyjczycy, wszyscy muszą zdecydować, czy chcą pozostać _ motorem Europy _, czy będą próbować ratować się sami - twierdzi autor komentarza.

_ La Repubblica _ przestrzega też przed groźbą _ traumatycznych rozwodów _, gdyby następna runda negocjacji także nie powiodła się.

_ - Ślepi i głusi w Brukseli _ - tak unijny szczyt podsumowuje _ La Stampa _. Przywołuje przy tym obraz Pietera Bruegla _ Przypowieść o ślepcach _, wiszący w galerii w stolicy Belgii. Turyński dziennik ironizuje, że europejscy przywódcy powinni przyjrzeć się arcydziełu pamiętając o słowach z Ewangelii świętego Mateusza: _ Lecz jeśli ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną _.

Nie należy dramatyzować - dodaje autor komentarza, który jest zdania, że budżet zostanie uchwalony, a północ i południe zawrą porozumienie. Wyraża jednak ubolewanie, że w Brukseli nie wysłuchano milionów obywateli, patrzących z lękiem w przyszłość. _ Totalna głuchota Brukseli wywołuje strach, oburza i budzi żal _ - konstatuje _ La Stampa _.

A we Francji...

_ Francja i Niemcy wychodzą z brukselskiego fiaska obronną ręką. Unia i Wielka Brytania to przegrani debaty o budżecie. _ To komentarze prasy nad Sekwaną, dotyczące unijnego szczytu.

Lewicowy dziennik _ Liberation _ zaznacza, że po czwartkowo-piątkowym szczycie w Brukseli _ przywódcy europejscy wracają do domu z budżetem, który jest w depresji _. Gazeta pisze wręcz o _ osamotnieniu Francji _ w negocjacjach, krytykując _ nieczytelne _ - jej zdaniem - stanowisko prezydenta Francois Hollande'a.

Jako płatnik netto Francja chce redukcji unijnego budżetu w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej, ale jednocześnie broni wydatków na Wspólną Polityki Rolną i na politykę spójności.

_ Paryż mówi o swoim poparciu dla wzrostu, ale jest gotowy ciąć wydatki na badania naukowe i rozwój, gdyż jest to dla niego jedyny sposób zmniejszenia francuskiej kwoty wpłacanej do budżetu europejskiego _ - pisze _ Liberation _.

Z drugiej strony Hollande nie chce ustąpić w walce o zachowanie budżetu Wspólnej Polityki Rolnej i trzyma się _ w sposób anachroniczny _ - jak uważa gazeta - francuskiej tradycji, która _ zabrania odwracania się plecami od rolników _.

Zdaniem korespondenta _ Le Monde _ w Brukseli, zakończony w piątek szczyt pokazał _ bardziej niż kiedykolwiek, że w okresie kryzysu rządy pragną bronić swoich interesów narodowych _. Według _ Le Monde _ _ David Cameron ponosi istotną odpowiedzialność _ za klęskę szczytu.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m214575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;prezydent;francji;wyjasnia;fiasko,155,0,1203099.html) *Hollande tłumaczy fiasko unijnego szczytu * Niemcy nie chciały izolować Wielkiej Brytanii w negocjacjach na szczycie budżetowym UE - tak Francois Hollande tłumaczył dzisiaj jego fiasko. Jednak brytyjski premier nie jest jedynym odpowiedzialnym. On nawet starał się w ostatnich godzinach wyjść z konstruktywnymi inicjatywami _ - uważa _ Le Monde _. Gazeta zarzuca też obecnym socjalistycznym władzom Francji brak jasnego stanowiska w negocjacjach budżetowych.

_ Prawdziwym wyzwaniem jest pogodzenie stanowisk tych, którzy tak jak Cameron chcą wzmocnienia cięć, i tych, którzy tak jak prezydent (Francois) Hollande nie są skłonni dokonać wyborów, które polityka rygoru zdaje się wymagać _ - zaznacza opiniotwórcza francuska gazeta.

Centroprawicowy dziennik _ Le Figaro _ podkreśla, że _ Francji nie udało się na szczycie odizolować Wielkiej Brytanii _.

Gazeta uważa, że _ niemiecka kanclerz Angela Merkel przypieczętowała impas szczytu budżetowego, uzależniając wszelkie porozumienie od większych oszczędności budżetowych i przede wszystkim odmawiając izolowania (brytyjskiego premiera) Davida Camerona _.

Według _ Le Figaro _ Merkel _ stale ponaglała swoich partnerów i przywódców europejskich do gestu wobec Davida Camerona _, czemu opierał się Paryż. _ Oś francusko-niemiecka wychodzi z tego szczytu wymęczona _ - pisze _ Le Figaro _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/m253269.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nowy;budzet;ue;prawdopodobnie;nie;bedzie;porozumienia;na;tym;szczycie;ue,13,0,1202445.html) Merkel sceptyczna. "Długa droga do budżetu" Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła opinię, że szefowie państw i rządów UE prawdopodobnie nie osiągną porozumienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m253507.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;2014-2020;juz;wiadomo;ile;miliardow;chca;nam;zabrac,153,0,1202329.html) Już wiadomo, ile miliardów chcą zabrać Polsce - _ Miliard w tę, czy czy miliard w tę - każdy by to przeżył. Nikt nie będzie do końca zadowolony _ - powiedział Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/m253505.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/angela;merkel;nie;wrozy;sukcesu;w;negocjacjach;w;sprawie;unijnego;budzetu,122,0,1202298.html) Ważne słowa Merkel. Jest pesymistką Niemcy chcą, żeby zacząć zwracać baczniejszą uwagę na wydawanie _ każdego euro _.
Tagi: budżet ue 2014-2020, budżet ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz