Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-20. "Jeżeli Tusk nie chce odrzucenia, to niech pomoże"

0
Podziel się:

Szef Parlamentu Europejskiego przypominał, że wczoraj ogromną większością głosów eurodeputowani odrzucili uzgodnione w lutym porozumienie w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE.

Budżet UE 2014-20. "Jeżeli Tusk nie chce odrzucenia, to niech pomoże"
(PAP/Leszek Szymański)

Jeśli Polska i premier Donald Tusk chcą przyjęcia przez Parlament Europejski nowego budżetu UE, to niech pomogą w wypracowaniu kompromisu, który uwzględni także warunki europarlamentu - zaapelował w Brukseli szef PE Martin Schulz (na zdj.).

Skomentował w ten sposób wypowiedź polskiego premiera, który ocenił, że ostateczne odrzucenie nowego wieloletniego budżetu przez PE jest możliwe teoretycznie, ale _ praktycznie takie zagrożenie nie zachodzi _.

Schulz wskazał na konferencji prasowej w trakcie szczytu UE, że wczoraj ogromną większością głosów PE wstępnie odrzucił w rezolucji uzgodnione w lutym przez przywódców Unii porozumienie w sprawie nowego wieloletniego budżetu i postawił warunki, na jakich zgodzi się je przyjąć.

- _ Mam bardzo dobre relacje z panem premierem Donaldem Tuskiem i wierzę, że zapoznał się z rezultatem głosowania. Jeżeli nie chce on, by istniało ryzyko ostatecznego odrzucenia budżetu przez PE, to niech pomoże w wypracowaniu kompromisu, który będzie w interesie wszystkich _ - powiedział szef europarlamentu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/31/m208415.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;ue;tusk;optymista;jesli;chodzi;o;przyjecie;unijnego;budzetu,39,0,1269287.html) *Chce bronić 105 mld euro. Uda mu się? * Polska ma obiecane w nowym budżecie ponad 105 miliardów euro i - jak mówił premier - będzie bronić tych pieniędzy. Przypomniał, że wstępnym warunkiem rozpoczęcia przez europarlament negocjacji z rządami państw członkowskich nad porozumieniem w sprawie budżetu na lata 2014-2020 jest nowelizacja tegorocznego budżetu Unii, tak by zlikwidować jego deficyt. Według Schulza różnica między założonymi zobowiązaniami a płatnościami w budżecie na 2013 r. wynosi od 8 mld do 16 mld euro.

Schulz dodał, że jeśli państwa UE zdołają szybko porozumieć się w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 r., to decyzja PE w sprawie wieloletnich ram finansowych będzie możliwa jeszcze przed wakacjami. - _ Ale być może będziemy potrzebować więcej czasu _ - powiedział.

Uzgodnione w lutym wieloletnie ramy finansowe Unii są po raz pierwszy mniejsze od poprzednich. Zgodnie z ustaleniami przywódców Polska na lata 2014-20 ma otrzymać 105,8 mld euro unijnych funduszy, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta funduszy UE.

Nowy wieloletni budżet musi jeszcze zatwierdzić PE.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska straci miliardy? PE odrzuca budżet UE Prosto z Parlamentu Europejskiego komisarz Janusz Lewandowski. Jego zdaniem to jeszcze nie koniec negocjacji.
Unijne miliardy przejdą nam koło nosa? Eurodeputowani PO i PSL chcą złagodzić projekt rezolucji, która grozi odrzuceniem nowego budżetu Unii Europejskiej.
"Tusk jak Neron. Tak kocha Polskę, że chce ją spalić" _ Trzeba w końcu przekłuć ten balon, napompowany jak za propagandy PRL-owskiej przez rządowych urzędników _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)