Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Budżet UE nie do przyjęcia z powodu cięć w polityce rolnej"

0
Podziel się:

Zapowiedzieli, że nie zaakceptują propozycji redukcji funduszy rzędu 25 mld euro.

"Budżet UE nie do przyjęcia z powodu cięć w polityce rolnej"
(SALOM-GOMIS SEBASTIEN/SIPA/EAST NEWS)

Francuski premier Jean-Marc Ayrault odrzucił propozycję budżetu UE na lata 2014-2020 przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya. Argumentował, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania.

_ Propozycja w żaden sposób nie stanowi podstawy dla negocjacji, które byłyby dla Francji do przyjęcia, w kwestii limitów proponowanych wydatków na wspólną politykę rolną _ - głosi oświadczenie szefa rządu.

Ayrault dodał, że Francja jest gotowa dążyć do porozumienia w czasie przyszłotygodniowego szczytu poświęconego nowemu wieloletniemu budżetowi UE. Wetem zagroziła już wcześniej Wielka Brytania, która domaga się większych cięć w unijnym budżecie. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zawetuje go, jeśli nie będzie w interesie brytyjskiego podatnika.

Już wczoraj francuski minister ds. europejskich Bernard Cazeneuve zapowiadał, że Paryż nie zaakceptuje _ przedstawionych nam propozycji redukcji środków na wspólną politykę rolną rzędu 25 mld euro _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m248334.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;ue;2014-20;merkel;popiera;nas;w;sprawie;funduszu;spojnosci,9,0,1197321.html) *"Ten kraj mówi, że dobrze wydajemy fundusze" * _ Francja to wielki kraj, który jest współliderem Europy, który mówi bardzo wyraźnie - Polska dobrze wydaje pieniądze na inwestycje _. Herman Van Rompuy przedstawił w nocy z wtorku na środę nową propozycję wieloletniego budżetu UE. Zakłada ona cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

Propozycja ustala także limit dostępu do funduszy spójności na 2,4 proc. PKB danego kraju, co daje Polsce ok. 73,9 mld euro. To więcej niż proponowała prezydencja cypryjska, ale mniej niż przewidywała wyjściowa propozycja KE, czyli 77 mld euro.

Dokument Van Rompuya będzie teraz podstawą dalszych negocjacji aż do szczytu przywódców UE na szczycie 22-23 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Polityczne strzelanie kwotami Tuska w Brukseli i gwiazdy na niebie Przeczytaj, co martwi europosła PSL w negocjacjach budżetowych.
Tusk: Niemcy nie chcą być tak hojni _ Z polskiego punktu widzenia propozycja budżetu UE nie jest dramatycznie zła, ale samo wołanie "dajcie więcej" nie pomoże _.
"Donald Tusk popełnił negocjacyjny błąd" W negocjacjach o unijnym budżecie powinniśmy bronić naszych interesów - przekonuje Witold Waszczykowski z PiS-u.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)