Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE. Polska dostanie więcej pieniędzy?

1
Podziel się:

Można dla Polski wyliczyć 80 mld euro, ale na pewno nie będzie to 80 mld, ponieważ rozmowy są bardzo ciężkie.

Budżet UE. Polska dostanie więcej pieniędzy?
(kprm.gov.pl)

W nowym budżecie UE Polska ma niewielkie szanse na zdobycie 80 mld euro, zapisanych w projekcie, ale prawdopodobnie dostanie więcej niż dotychczas - powiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

_ - W projekcie, który Komisja Europejska przedstawiła, można dla Polski wyliczyć 80 mld euro, ale na pewno nie będzie to 80 mld, ponieważ rozmowy są bardzo ciężkie. Z całą pewnością mogę teraz powiedzieć - z poziomu ministerstwa, rządu - że ta alokacja dla Polski będzie pomiędzy 68 mld, które mamy teraz, a 80 mld zapisanych w projekcie budżetu _ - powiedziała Bieńkowska. Jak zaznaczyła szefowa resortu rozwoju regionalnego, będzie to drugi z rzędu, ale zarazem prawdopodobnie ostatni tak duży budżet dla Polski._ _

_ - Jeżeli nowy budżet będzie oscylował około kwoty siedemdziesięciu - siedemdziesięciu paru miliardów euro, to będziemy mogli mówić - jeśli nie będzie jakiegoś ogromnego krachu europejskiego - o kolejnym wielkim budżecie, pewnie ostatnim. Mam nadzieję, że to będzie ostatni taki budżet dla Polski, bo to by oznaczało, że Polska jest na tyle osiadła na swoich nogach gospodarczych i na tyle ma dobre wyniki gospodarcze, że nie potrzeba jej już tak wielkich pieniędzy _ - zaznaczyła minister.

Bieńkowska przypomniała, że obecnie z funduszy unijnych Polska ma przyznane 68 mld euro, co wraz z całym polskim dofinansowaniem oznacza zrealizowanie inwestycji i przedsięwzięć wartych łącznie 112 mld euro. Zaleciła jednocześnie wstrzemięźliwość przy planowaniu wydatków z nowego budżetu.

_ - Jesteśmy w takim momencie, że rozmawiamy o budżecie. Rozmowy są bardzo trudne, bo w momencie kryzysu europejskiego i w tym momencie byłabym jak najdalej od tego, by planować już jakieś inwestycje z tego budżetu _ - podkreśliła.

Zdaniem Bieńkowskiej można już jednak wstępnie planować kierunki przyszłych inwestycji z unijnym dofinansowaniem, na podstawie dostępnych dokumentów: strategii _ Europa 2020 _, projektu budżetu i regulacji unijnych dotyczących polityki spójności. - _ Z tych trzech dokumentów można wywieść, jakiego typu projekty będą mogły być bardziej realizowane niż inne _ - zapewniła minister.

Pod koniec czerwca ub.r. Komisja Europejska zaproponowała, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972,2 mld euro wobec 925 mld euro w latach 2007-2013, co oznacza wzrost o 5 proc.

KE proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do obecnego fundusze na politykę rolną (371,7 mld euro, z czego 281 mld na dopłaty bezpośrednie) oraz fundusze spójności (376 mld euro, w tym dla Polski około 80 mld euro). Wzrosty dotyczą m.in. badań i innowacyjności, a także polityki sąsiedzkiej i imigracyjnej.

Więcej o budżecie UE czytaj w Money.pl
Polska straci 300 mln euro? Ostre stanowisko Będzie nam coraz trudniej wykorzystać unijne dotacje - ostrzega premier.
To motor dla Polski Minister przyznała, że jeżeli nie uda się odbiurokratyzować założeń polityki spójności na szczeblu europejskim, może ona _ zginąć w magmie biurokracji _.
Przepadnie nam 5 mld złotych? Bruksela... Bieńkowska: Komisja Europejska zastanawia się nad decyzją w sprawie, przesunięcia dofinansowania z inwestycji kolejowych na drogowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
aga
4 lata temu
Ale PIS bedzie mial z czego krasc