Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Unii Europejskiej. Dziś ostatnie odliczanie

0
Podziel się:

Napięta atmosfera na szczycie UE. - Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, nie będzie porozumienia - twierdzi David Cameron.

Brytyjski premier David Cameron i szef Rady <br />Europejskiej Herman Van Rompuy
Brytyjski premier David Cameron i szef Rady <br />Europejskiej Herman Van Rompuy (PAP/EPA)

Za trzy dni rozpoczyna się spotkanie europejskich liderów, na którym powinni oni uzgodnić poziom wydatków we Wspólnocie w latach 2014-2020. Dziś szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy omówi najnowszy projekt budżetu podczas kolacji z unijnymi ministrami do spraw europejskich* *.

Przygotowania do szczytu odbywają się w nie najlepszej atmosferze. Powiększa się grupa osób sceptycznych, co do możliwego kompromisu. Tym bardziej, że kraje członkowskie nie mogą się ostatnio porozumieć, ani w sprawie zwiększenia wydatków na ten rok, mimo że w unijnej kasie nie ma już pieniędzy, ani w sprawie przyszłorocznych wydatków. Ponadto nad negocjacjami w sprawie wieloletniego budżetu do 2020 roku zawisła groźba weta Wielkiej Brytanii, która wymaga się znacznych cięć wydatków. Tak mówił miesiąc temu brytyjski premier David Cameron.

- _ Każdy musi bronić narodowych interesów. Jeśli nasze postulaty nie zostaną spełnione, nie będzie porozumienia _ - twierdzi premier. Ale Wielka Brytania nie jest jedynym krajem, który żąda znacznych oszczędności w unijnym budżecie. Domagają się tego także Szwecja, Dania, Holandia i Austria. Z kolei Francji nie podobają się proponowane cięcia w rolnictwie, a dla Polski nie do przyjęcia są ograniczenia w funduszach wspierających rozwój regionów.

Wielka Brytania wyjdzie z UE? Wczoraj pojawił się także zaskakujący sondaż przeprowadzony przez ośrodek Opinium dla tygodnika Observer. Okazuje się, że aż 56 procent Brytyjczyków skłonna byłaby głosować za wyjściem kraju z Unii Europejskiej, gdyby odbyło się na ten temat referendum.

W sondażu 34 procent Brytyjczyków zadeklarowało, że zdecydowanie opowiedziałoby się za wyjściem z UE, a dalszych 22 procent - że prawdopodobnie tak by uczyniło. Za pozostaniem w Unii głosowałoby 30 procent Brytyjczyków, w tym 11 - zdecydowanie, a 19 - prawdopodobnie. 14 procent ankietowanych nie ma w tej sprawie opinii.

Rosnące eurosceptyczne nastawienie widać w elektoracie wszystkich największych partii politycznych Wielkiej Brytanii, zwłaszcza największej partii w Izbie Gmin - torysów, czyli Partii Konserwatywnej. 68 procent jej wyborców opowiada się za wyjściem kraju z UE, wobec 24 procent pragnących w niej pozostać - wynika z sondażu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad połowa obywateli chce wyjścia z UE Takie wyniki sondażu sprawią, że na zbliżającym się unijnym szczycie, David Cameron będzie musiał twardo negocjować nowy budżet.
Walka o budżet UE. Jest kilka pułapek Unijny budżet to nie tylko ogromne sumy pieniędzy dla polskich regionów, czy fundusze dla rolnictwa. Są też inne zapisy, których trzeba przypilnować.
Brytyjski szantaż. Cameron w pułapce Żądania dotyczące przyszłego budżetu Unii Europejskiej są niemal nie do przyjęcia dla pozostałych państw członkowskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)