Notowania

bułgaria
10.09.2011 13:10

Bułgaria nie rezygnuje z planów przyjęcia euro

Potwierdził to wicepremier i minister finansów Bułgarii Symeon Diankow.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Potwierdził to wicepremier i minister finansów tego kraju Symeon Diankow. Jak stwierdził, Bułgaria jest zdecydowana _ spełnić podjęte zobowiązania i niezależnie od kryzysu jak najszybciej przyjąć euro _ - poinformowała agencja BTA.

Diankow zajął odmienne od reprezentowanego ostatnio przez premiera Bojko Borysowa stanowisko. W połowie sierpnia Borysow oświadczył, że strefa euro jest niebezpieczna dla Bułgarii, charakteryzującej się finansową stabilnością.

_ - Dwa lata temu wejście do strefy euro było priorytetem naszego rządu, lecz obecnie jej członkowie są w znacznie gorszej sytuacji i stwarzają ryzyko dla Bułgarii. Dlatego powiedzieliśmy już, że przystąpimy do strefy euro, kiedy ograniczą oni swój deficyt budżetowy do 3 proc. PKB _ - oznajmił Borysow.

Sam Diankow w ostatnich miesiącach kilkakrotnie podkreślał, że po kryzysie greckim rozmowy z Brukselą o przyłączeniu się Bułgarii do strefy euro są zamrożone. Według jego obecnych słów mogą jednak zostać wznowione w następnych miesiącach.

_ - Może to teraz niemodne, lecz my nadal mamy plany wejścia do strefy euro. Śledzimy problemy w strefie euro, które oczywiście nas niepokoją, lecz naszym strategicznym celem pozostaje zagwarantowanie, że kraj będzie szedł europejską drogą _ - oświadczył minister, którego cytuje BTA.

Według ministra problemy z rosnącym zadłużeniem innych państw unijnych może jednak odroczyć bułgarskie plany wejścia do strefy euro w 2014 r.

Czytaj więcej wiadomości o poszerzaniu strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t47232.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/premier;bulgarii;strefa;euro;jest;dla;nas;niebezpieczna,180,0,891316.html) Euro zagraża Bułgarii. Premier stawia warunki Bojko Borysow oświadczył, że zbyt ceni sobie stabilność swojego kraju by starać się o wejście do eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/niemcy;maja;coraz;mniej;zaufania;do;euro,188,0,860860.html) Niemcy mają coraz mniej zaufania do euro Ponad 70 proc. z nich ma mniejsze, niewielkie lub w ogóle nie ufa wspólnej waluty. Głównie przyczynia się do tego kryzys w Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;nie;spieszmy;sie;do;strefy;euro,215,0,837335.html) Belka: "Nie spieszmy się do strefy euro" Pozostawanie poza strefą euro w obecnych burzliwych czasach wydaje się mądrym rozwiązaniem - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w rozmowie z niemieckim dziennikiem Financial Times Deutschland.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz