Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria prosi Komisję Europejską o pomoc w zreformowaniu sektora energetycznego

0
Podziel się:

Tymczasowy premier i szef dyplomacji Marin Rajkow zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya...

Bułgaria prosi Komisję Europejską o pomoc w zreformowaniu sektora energetycznego
(Robert Brook/CC/Flickr)

Władze Bułgarii zwróciły się do Komisji Europejskiej o ekspertyzę w celu zreformowania swego sektora energetycznego w sytuacji, gdy Sofii grożą sankcje ze strony Brukseli za opóźnienia w liberalizacji rynku energii - poinformował bułgarski rząd.

Tymczasowy premier i szef dyplomacji Marin Rajkow zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya o _ pogłębioną ocenę kwestii energetycznych (w Bułgarii) przez wyspecjalizowane ciała Komisji Europejskiej, szczególnie Generalną Dyrekcję ds. Energii i Konkurencyjności _ - poinformował rząd w komunikacie.

Sofia domaga się zwłaszcza _ międzynarodowej analizy dotyczącej kształtowania cen i wszystkiego, co dotyczy sektora energetycznego, w celu rozpoznania problemów, które doprowadziły do zapaści tego sektora, na czym ucierpieli Bułgarzy _ - tłumaczył Rajkow na łamach dziennika _ Trud _.

W styczniu ceny energii elektrycznej wzrosły w Bułgarii ponaddwukrotnie w porównaniu z grudniem ubiegłego roku, co spowodowało codzienne protesty uliczne _ przeciwko energetycznym monopolistom _. Demonstracje trwały około miesiąca i doprowadziły do tego, że 20 lutego konserwatywny rząd Bojko Borysowa podał się do dymisji. Na jego miejsce powołano rząd tymczasowy do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 12 maja.

KE ogłosiła 24 stycznia, że wystosowała do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę przeciwko Bułgarii, Estonii i Wielkiej Brytanii za niekompletne dostosowanie przepisów UE dotyczących rynku energii. Państwa te miały do 3 marca 2011 r. czas na wdrożenie dyrektyw dotyczących elektryczności i gazu.

Czytaj więcej o sytuacji w Bułgarii w Money.pl
Pierwsza taka sytuacja w Bułgarii od 1989 roku Liczba ważnych podpisów zebranych przez bułgarską lewicę pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. przyszłości energetyki jądrowej spełnia wymogi konstytucyjne.
Unia gotowa pomóc. Specjalne oświadczenie Komisja Europejska zaoferowała pomoc Bułgarii, gdzie wczoraj doszło do zamachu na izraelskich turystów na lotnisku w Burgas.
W Unii żyje im się gorzej nawet od Polaków Badania wykazały, że 85 procent gospodarstw domowych, miesięczne dochody przeznacza tylko i wyłącznie na podstawowe wydatki i opłaty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)