Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgaria to najbardziej zanieczyszczony kraj w Unii

0
Podziel się:

Ministerstwo ochrony środowiska wini za to wzrost liczby samochodów.

Bułgaria to najbardziej zanieczyszczony kraj w Unii
(PAP/EPA)

Powietrze w Bułgarii jest najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich państw Unii Europejskiej - wynika z raportu przedstawionego przez bułgarskie ministerstwo ochrony środowiska.

Przeciętna zawartość cząsteczek pyłu w powietrzu wzrosła w Bułgarii w ciągu ostatnich lat do 55 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy średnia w 27 państwach UE wynosi 30 mikrogramów, a dopuszczalna norma to 40 mikrogramów.

Autorzy raportu uzasadniają ten fakt nasileniem się ruchu drogowego i wzrostem liczby samochodów, korzystaniem z ogrzewania węglowego i tym, że elektrownie oraz przemysł ciężki w Bułgarii nie odpowiadają jeszcze normom UE.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem kraju jest ośrodek metalurgiczny Pernik (zachód), gdzie zawartość cząsteczek pyłu w powietrzu wynosi 92 mikrogramów na metr sześcienny. W Płowdiwie wskaźnik ten wynosi 70,9 mikrogramów, a w Sofii 62 mikrogramy. Wśród cząsteczek zanieczyszczających powietrze jest m.in. sadza, sól stosowana zimą na drogach, pyłki kwiatowe, bakterie i wirusy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)