Notowania

ochrona środowiska
06.03.2009 11:55

Bułgaria to najbardziej zanieczyszczony kraj w Unii

Ministerstwo ochrony środowiska wini za to wzrost liczby samochodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Powietrze w Bułgarii jest najbardziej zanieczyszczone ze wszystkich państw Unii Europejskiej - wynika z raportu przedstawionego przez bułgarskie ministerstwo ochrony środowiska.

Przeciętna zawartość cząsteczek pyłu w powietrzu wzrosła w Bułgarii w ciągu ostatnich lat do 55 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy średnia w 27 państwach UE wynosi 30 mikrogramów, a dopuszczalna norma to 40 mikrogramów.

Autorzy raportu uzasadniają ten fakt nasileniem się ruchu drogowego i wzrostem liczby samochodów, korzystaniem z ogrzewania węglowego i tym, że elektrownie oraz przemysł ciężki w Bułgarii nie odpowiadają jeszcze normom UE.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem kraju jest ośrodek metalurgiczny Pernik (zachód), gdzie zawartość cząsteczek pyłu w powietrzu wynosi 92 mikrogramów na metr sześcienny. W Płowdiwie wskaźnik ten wynosi 70,9 mikrogramów, a w Sofii 62 mikrogramy. Wśród cząsteczek zanieczyszczających powietrze jest m.in. sadza, sól stosowana zimą na drogach, pyłki kwiatowe, bakterie i wirusy.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: ochrona środowiska, unia europejska, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz