Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bułgarzy chcą do Schengen, ale euro już nie

0
Podziel się:

Dla 67 proc. ankietowanym Bułgarów członkostwo w Schengen jest ważnym celem. Poparcie dla wejścia kraju do strefy euro jest o połowię niższe.

Bułgarzy chcą do Schengen, ale euro już nie
(Robert Brook/CC/Flickr)

Przyjęcie Bułgarii do strefy Schengen może wpłynąć na wyniki głosowania jednej trzeciej Bułgarów w nadchodzących wyborach - wynika z opublikowanego badania Instytutu Społeczeństwa Otwartego.

Dla 67 proc. ankietowanym Bułgarów członkostwo w Schengen jest ważnym celem, a 43 proc. uważa, że _ jest on ważny dla nich osobiście _ - poinformował szef Instytutu Georgi Stojczew na konferencji w Sofii, poświęconej wejściu Bułgarii i Rumunii do Schengen, w której uczestniczyli szefowie MSW obu państw, Cwetan Cwetanow i Konstantin Traian Igas.

Badanie przeprowadzono na reprezentacyjnej próbie dorosłych obywateli w lutym i marcu.

W sprawie Schengen w Bułgarii praktycznie istnieje konsensus. Obywatele uważają, że wejście do strefy wolnego ruchu spowoduje pozytywną zmianę w kraju - powiedział Stojczew. Dla porównania podał, że poparcie dla wejścia kraju do strefy euro jest o połowę niższe.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t90290.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wykluczyli;bylych;esbekow;z;dyplomacji,178,0,838322.html) Wykluczyli byłych esbeków z dyplomacji
Na jesieni w Bułgarii odbędą się wybory prezydenckie i samorządowe. Nastawienie społeczeństwa wobec Schengen jest uwzględniane przez władze, dla których wejście do tej strefy stanowi jeden z głównych celów polityki międzynarodowej.

Wicepremier i szef MSW Cwetan Cwetanow podkreślił również, że Bułgaria spełnia wszystkie kryteria techniczne co do członkostwa. Zaznaczył jednak, że _ sprawa jest upolityczniona _ przez partnerów unijnych. - _ Europa dzisiaj jest odmienna niż kilka lat temu, nasila się nacisk emigracyjny z Afryki Północnej _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t139284.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/schengen;zagrozone;wroca;kontrole,161,0,828577.html) Schengen zagrożone. Wrócą kontrole?
Szef wydziału analiz w Europolu Jean-Dominique Nollet powiedział na konferencji, że rozszerzenie strefy Schengen może nasilić nacisk emigracyjny na granicy turecko-greckiej i na czarnomorskiej granicy Bułgarii i Rumunii. Dodał, że bałkańskie szlaki przerzutu narkotyków są nadal aktywne i różnorakie, a przemyt przez Morze Czarne rośnie.

Bułgaria i Rumunia miały wejść do strefy Schengen w marcu 2011 r. Decyzję jednak odłożono, a w ubiegłym tygodniu ministrowie państw Unii Europejskiej odłożyli podjęcie decyzji do września. Głównym przeciwnikiem przyjęcia Bułgarii i Rumunii do Schengen jest Holandia, według której w obu państwach poziom korupcji jest nadal za wysoki, a system sądowniczy nieefektywny.

Decyzja o przyjęciu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen musi być podjęta jednomyślnie przez 26 członków tej strefy: 22 państwa unijne oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t141426.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/prawo-na-lewo/artykul/kazal;poslom;zyrowac;kredyty;by;byli;lojalni,136,0,847240.html) Kazał posłom żyrować kredyty, by byli lojalni Lider bułgarskiej nacjonalistycznej partii Atak Wolen Siderow zapewniał sobie lojalność własnego klubu parlamentarnego dzięki dokumentom, obciążającym finansowo posłów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t37320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lepiej;przemycac;papierosy;niz;narkotyki,87,0,844375.html) Lepiej przemycać papierosy niż narkotyki Prawie 40 proc. sprzedawanych w Bułgarii papierosów pochodzi z przemytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tarcza;antyrakietowa;w;bulgarii;nato;rozwaza,166,0,840102.html) Tarcza antyrakietowa w Bułgarii? NATO rozważa Nowa lokalizacja dla elementów tarczy antyrakietowej jest koniecznością ponieważ Turcja odmówiła udostępnienia swoich systemów radarowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)