Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Buzek: Wkrótce przyjęcie sześciopaku

0
Podziel się:

Chodzi o pakiet ustaw wzmacniających zarządzanie obszarem wspólnej waluty.

Buzek: Wkrótce przyjęcie sześciopaku
(kprm.gov.pl)

Szef Parlamentu Europejskiego z optymizmem wyraził się o możliwości przyjęcia na najbliższej sesji pakietu sześciu ustaw wzmacniających zarządzanie strefą euro, tzw. sześciopaku. Europarlament zbierze się na sesji w Strasburgu w dniach 12-15 września.

_ - Będzie to decyzja ostatniej chwili, a więc negocjacje będą trwały do ostatniej chwili, ale ciągle jestem przekonany, że to będzie na pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego po wakacjach _ - powiedział Buzek we wczorajszej rozmowie z polskimi dziennikarzami w Brukseli. Zaznaczył przy tym, że PE nie rezygnuje ze swojego głównego postulatu, czyli wzmocnienia automatyzacji sankcji nakładanych na kraje nieprzestrzegające dyscypliny budżetowej UE, chociaż nie wykluczył rozwiązania kompromisowego.

_ - W Radzie UE jest już dzisiaj większość, która chce przyjąć rozwiązania, które proponuje PE albo bliskie rozwiązaniom PE, jeśli chodzi o twarde stanowisko za wprowadzeniem sankcji. Jest jednak kwestia jednego lub dwóch krajów; negocjacje w tej sprawie cały czas się toczą _ - dodał.

Zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny (pięć rozporządzeń i dyrektywa) ma wzmocnić zarządzanie strefą euro, a także dyscyplinę budżetową strefy euro, m.in. poprzez lepsze egzekwowanie postanowień Paktu Stabilności i Wzrostu. Przewiduje on m.in. sankcje, gdy kraje UE przekroczą progi deficytu finansów publicznych bądź nie spełnią kryteriów równowagi makroekonomicznej.

Do przyjęcia sześciopaku nie doszło w czerwcu, ponieważ PE nie zgadzał się z krajami UE w sprawie sposobu głosowania w Radzie UE opinii Komisji Europejskiej o tym, że dany kraj nie wywiązał się z przyjętych zobowiązań ograniczenia deficytu. Parlament chciał, by w tej sprawie Rada głosowała na zasadzie tzw. odwróconej większości, polegającej na tym, że większość byłaby potrzebna do odrzucenia, a nie do przyjęcia opinii KE. Odwróconemu głosowaniu w tej kwestii zdecydowanie sprzeciwia się Francja oraz kilka państw, które z powodów politycznych udzieliły poparcia Paryżowi.

_ _

_ Kalkulator walutowy Kwota: Przelicz z: Przelicz na: Data: _
_ - Oczekuje się dzisiaj, że Rada podejmie jednak jakiś krok w kierunku wyraźnego zbliżenia się do propozycji PE, która mówi o automatyzmie sankcji w przypadku nieprzestrzegania reguł Paktu Stabilności i Wzrostu _, lub ewentualnie, aby jego odrzucenie wymagało _ albo większości albo może innego rozwiązania kompromisowego _. Umożliwiłoby to znalezienie rozwiązania, _ które automatycznie pozwoli nam przyjąć sankcje w przypadku, kiedy któryś z krajów nie dotrzymuje zobowiązań paktu stabilności i wzrostu _ - ocenił Buzek.

Powiedział też, że rozmawiał w tej sprawie osobiście podczas wakacji z niektórymi przywódcami krajów UE, w tym z polskim rządem._ - Jestem przekonany, że rządy, a także przywódcy europejscy są przekonani, że postanowienia przyjęte szybciej są dużo bardziej skuteczne _ - podkreślił szef Parlamentu Europejskiego.

Według ekspertów PE, szybkie przyjęcie pakietu miałoby dobry wpływ na rynki finansowe. Część przywódców zgadza się równocześnie z postulatami KE i PE, by wykorzystać pakiet do przeforsowania bardziej automatycznych mechanizmów nakładania sankcji. Pozwoliłoby to na unikniecie obecnej sytuacji, w której politycy mogą ingerować w decyzje finansowe UE.

Polska, jako kraj przewodniczący obecnie UE, już zapowiedziała, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do zakończenia negocjacji pomiędzy Radą i PE. W lipcu źródła zbliżone do polskiej prezydencji sugerowały, że jest szansa, iż Warszawa dokończy prace nad _ sześciopakiem _, zwłaszcza że podczas lipcowego szczytu euro szefowie krajów wyrazili dla niego poparcie.

We wnioskach z lipcowego szczytu przywódców krajów strefy euro zapisano, że członkowie strefy udzielą wsparcia polskiej prezydencji w _ osiągnięciu z Parlamentem Europejskim porozumienia w sprawie zasad głosowania w prewencyjnej części Paktu _.

_ - Po ostatnim spotkaniu ministrów finansów krajów UE pojawiło się większe pole do manewru w rozmowach z PE _ - powiedziało źródło. Zasugerowało, że nowa propozycja kompromisu nie polega na głosowaniu odwróconą większością.

Czytaj więcej na temat prób naprawy strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;leci;do;brukseli;na;rozmowy;o;szesciopaku,22,0,899094.html) Tusk leci rozmawiać o "sześciopaku" Premier z unijnymi politykami będzie rozmawiał o przeciwdziałaniu kryzysowi, m.in. o tzw. _ sześciopaku _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t95078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lewandowski;szesciopak;sposobem;na;kryzys;spieszmy;sie,191,0,897215.html) Lewandowski: Spieszmy się z sześciopakiem Priorytetem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinno być jak najszybsze wdrożenie ustaw antykryzysowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t40478.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/osiatynski;przed;rzadem;strefy;euro;podatek,36,0,892452.html) Doradca prezydenta: Potrzebny nowy podatek Powołanie unijnego rządu gospodarczego powinno poprzedzić wprowadzenie podatku od krótkoterminowych ruchów spekulacyjnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)