Notowania

sanader
10.12.2010 09:48

Były premier trafi do aresztu? Jest list gończy

Chorwacka prokuratura wydała nakaz aresztowania podejrzanego o korupcję Ivo Sanadera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roberta F./CC/Wikipedia)

Chorwacka prokuratura wydała nakaz aresztowania podejrzanego o korupcję byłego premiera Ivo Sanadera, który opuścił kraj na krótko przed uchyleniem przez parlament w Zagrzebiu jego immunitetu poselskiego.

_ - Tak, list gończy został wydany _ - potwierdził rzecznik chorwackiego MSW Krunoslav Borovec. Sędzia śledczy zatwierdził wniosek prokuratury o aresztowanie Sanadera. Wczoraj w południe policja zezwoliła jednak politykowi na przekroczenie granicy ze Słowenią. Nie miała nakazu zatrzymania Sanadera.

Według chorwackich mediów, malwersacje popełnione za rządów premiera Sanadera sięgają setek milionów euro, które trafiły do rąk prywatnych.

Toczące się obecnie śledztwa antykorupcyjne dotyczą głównie działaczy rządzącej, konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ). Sanader stał na jej czele w latach 2003-2009, będąc jednocześnie premierem. Media regularnie wymieniały jego nazwisko w kontekście wielkich afer korupcyjnych.

Sanader niespodziewanie podał się do dymisji w lipcu 2009 roku, w połowie swej drugiej kadencji. Ustąpił także z kierownictwa HDZ, nie wyjaśniając przyczyn tej decyzji.
We wrześniu policja aresztowała byłego szefa służb celnych i byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, szefa głównego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ivana Mravakela i innych dyrektorów państwowych koncernów, związanych blisko z byłym premierem. W poniedziałek został skazany na 5 lat więzienia za korupcję były minister obrony Berislav Ronczević.

Proces i skazanie Ronczevicia świadczą o zaangażowaniu władz w Zagrzebiu w walkę z korupcją na najwyższych szczeblach. To jeden z warunków przyjęcia Chorwacji do Unii Europejskiej. Chorwacja spodziewa się, że wejdzie do UE w przyszłym roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t124854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/byly;premier;chorwacji;na;celowniku;prokuratorow,3,0,731907.html) Były premier Chorwacji na celowniku prokuratorów Śledczy badają sprawę korupcji w czasie rządów konserwatystów Ivo Sanadera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t124603.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;o;korupcji;jest;gorzej;niz;za;rzadow;pis,42,0,731946.html) Kaczyński o korupcji: Jest gorzej niż za rządów PiS Efekt, który uzyskaliśmy, został cofnięty - ocenia Jarosław Kaczyński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t20253.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrasta;liczba;osob;karanych;za;korupcje,149,0,731797.html) Wzrasta liczba osób karanych za korupcję Pitera: _ Już dziś można mówić o systemie walki z korupcją, który przynosi efekty _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t12804.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;czwarta;osoba;na;swiecie;dala;lapowke,174,0,731822.html) Co czwarta osoba na świecie dała łapówkę Najczęściej daje się łapówki w Liberii, Ugandzie i Kambodży. Najrzadziej w Danii i Norwegii.
Tagi: sanader, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz