Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były premier Włoch krytykuje Merkel. "Stosunki w Europie oparte na przymusie"

0
Podziel się:

Giuliano Amato powiedział, że prowadzona przez kanclerz Niemiec polityka ratowania strefy euro może doprowadzić do tego, że Unia Europejska stanie się Frankensteinem, gdzie wspólna będzie tylko biurokracja i automatyzm.

Były premier Włoch krytykuje Merkel. "Stosunki w Europie oparte na przymusie"
(Daveness_98/CC/Flickr)

Giuliano Amato powiedział, że prowadzona przez kanclerz Niemiec polityka ratowania strefy euro może doprowadzić do tego, że Unia Europejska stanie się _ Frankensteinem _, gdzie wspólna będzie tylko _ biurokracja i automatyzm _.

Amato był wiceprzewodniczącym Konwentu Europejskiego, powołanego do opracowania szkicu konstytucji UE. W wywiadzie dla dziennika _ La Stampa _ polityk oświadczył, odnosząc się do rezultatów ubiegłotygodniowego szczytu UE, że _ nie można przeć ku unii fiskalnej bez dążenia do większej unii politycznej _,

_ - Poza tym konieczne jest, aby przywódcy UE przestali mówić codziennie, że Europa leży na łożu śmierci _ - dodał były szef włoskiego rządu. _ Im częściej tak mówią, tym bardziej pogłębiają chorobę, która nie jest śmiertelna _ - ocenił.

Mówiąc o głoszonej przez kanclerz Merkel koncepcji zacieśnienia dyscypliny finansowej w państwach unijnych Amato zauważył, że _ to nie jest nic miłego widzieć, iż stosunki między krajami europejskimi oparte są na przymusie _. Amato uważa tę metodę za _ niebezpieczną _, bo - jego zdaniem - _ nie może być mowy tylko o rygorze, kiedy potrzeba przede wszystkim wzrostu _.

_ - Nie mamy zbyt wiele czasu _- oświadczył były włoski premier, według którego priorytetem powinno być ożywienie gospodarki poszczególnych krajów. Trzeba wiedzieć - dodał - że bardziej liczy się wzrost i rozwój od reguł, które _ tak bardzo pasjonują Angelę Merkel _.

Amato skrytykował sprzeciw niemieckiej kanclerz wobec emisji euroobligacji i obligacji stabilizacyjnych strefy euro. Odnosząc się do stosowanego powszechnie angielskiego określenia obligacji - _ bond _ - Amato przypomniał, że kanclerz była już pytana o to, czy nie podoba się jej również James Bond.

O Angeli Merkel czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t198352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;w;brukseli;weto;londynu;blokuje;zmiane;traktatu,205,0,985549.html) Fiasko szczytu UE. "Za mało, by uspokoić rynki" Brak zgody Londynu zablokował drogę do zmiany Traktatu Lizbońskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t197862.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;w;brukseli;przelomu;nie;bedzie,249,0,984825.html) Szczyt w Brukseli. Będzie przełom? Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t197861.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/spotkanie;merkel;-;sarkozy;czas;na;dyskusje;sie;skonczyl,66,0,982850.html) "Czas na dyskusję się skończył". Są zdeterminowani Europejscy przywódcy nie podali żadnych sposobów na poradzenie sobie z sytuacją strefy euro - uważają ekonomiści.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)