Notowania

kryzys w strefie euro
15.12.2011 11:10

Były premier Włoch krytykuje Merkel. "Stosunki w Europie oparte na przymusie"

Giuliano Amato powiedział, że prowadzona przez kanclerz Niemiec polityka ratowania strefy euro może doprowadzić do tego, że Unia Europejska stanie się Frankensteinem, gdzie wspólna będzie tylko biurokracja i automatyzm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daveness_98/CC/Flickr)

*Giuliano Amato powiedział, że prowadzona przez kanclerz Niemiec polityka ratowania strefy euro może doprowadzić do tego, że Unia Europejska stanie się _ Frankensteinem _, gdzie wspólna będzie tylko _ biurokracja i automatyzm _. *

Amato był wiceprzewodniczącym Konwentu Europejskiego, powołanego do opracowania szkicu konstytucji UE. W wywiadzie dla dziennika _ La Stampa _ polityk oświadczył, odnosząc się do rezultatów ubiegłotygodniowego szczytu UE, że _ nie można przeć ku unii fiskalnej bez dążenia do większej unii politycznej _,

_ - Poza tym konieczne jest, aby przywódcy UE przestali mówić codziennie, że Europa leży na łożu śmierci _ - dodał były szef włoskiego rządu. _ Im częściej tak mówią, tym bardziej pogłębiają chorobę, która nie jest śmiertelna _ - ocenił.

Mówiąc o głoszonej przez kanclerz Merkel koncepcji zacieśnienia dyscypliny finansowej w państwach unijnych Amato zauważył, że _ to nie jest nic miłego widzieć, iż stosunki między krajami europejskimi oparte są na przymusie _. Amato uważa tę metodę za _ niebezpieczną _, bo - jego zdaniem - _ nie może być mowy tylko o rygorze, kiedy potrzeba przede wszystkim wzrostu _.

_ - Nie mamy zbyt wiele czasu _- oświadczył były włoski premier, według którego priorytetem powinno być ożywienie gospodarki poszczególnych krajów. Trzeba wiedzieć - dodał - że bardziej liczy się wzrost i rozwój od reguł, które _ tak bardzo pasjonują Angelę Merkel _.

Amato skrytykował sprzeciw niemieckiej kanclerz wobec emisji euroobligacji i obligacji stabilizacyjnych strefy euro. Odnosząc się do stosowanego powszechnie angielskiego określenia obligacji - _ bond _ - Amato przypomniał, że kanclerz była już pytana o to, czy nie podoba się jej również James Bond.

O Angeli Merkel czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/t198352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;w;brukseli;weto;londynu;blokuje;zmiane;traktatu,205,0,985549.html) Fiasko szczytu UE. "Za mało, by uspokoić rynki" Brak zgody Londynu zablokował drogę do zmiany Traktatu Lizbońskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t197862.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;w;brukseli;przelomu;nie;bedzie,249,0,984825.html) Szczyt w Brukseli. Będzie przełom? Zdaniem ekonomistów najważniejsze jest, by Unia Europejska jak najszybciej odzyskała wiarygodność na rynkach finansowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t197861.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/spotkanie;merkel;-;sarkozy;czas;na;dyskusje;sie;skonczyl,66,0,982850.html) "Czas na dyskusję się skończył". Są zdeterminowani Europejscy przywódcy nie podali żadnych sposobów na poradzenie sobie z sytuacją strefy euro - uważają ekonomiści.
Tagi: kryzys w strefie euro, amato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz